Serencam zaman veri! GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI OPERASYONUNDA YAKALANAN  4 İRANLI ESPIYONAJ SUÇLAMASIYLA TUTUKLANDI

ESENYURT’ta göçmen kaçakçılığı yaptıkları tespit edilen şüphelilere müteveccih tıpkısı adrese yapılan operasyonda, İran tabiiyetli 4 yaşama gözaltına makbuz. Şüphelilerin evlerinde çokça sayıda çaşıtlık cihazı ele geçirildi. Şüphelilerden Irade S.’nin ‘Eşim yasak aşkımı afişe emretmek üzere o cihazları koymuş mümkün’ diyerek kendisini savundu.

İstanbul Muhacir Kaçakçılığıyla Uğraş ve Uç Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca göçmen kaçakçılığı ve belgede düzmecilik suçlarına karıştıkları tespit edilen şüphelilere yönelik hesaplı sormaca kapsamında, Esenyurt’ta benzeri adrese dominant düzenledi. Baskında evde mevcut İran tabiiyetli u J.B., P.A., Masoumeh M., ve Ferman S. isimli 4 kaknem gözaltına makbuz.

EVLERİNDE ESPIYONAJ MALZEMESİ ELE GEÇİRİLDİ

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda değişik ülkelere ilişkin çok sayıda pasaport, yeterlilik, etiket, tevakkuf izni, keyif kartı, Schengen vizesi, antre sorti mührü, 10 adet gereksiz kaşe, 1 adet pertavsız, 5 hatır kartı, 8 el telefonu ve 20 bin 200 liralık  ele geçirildi. Benzeri adresler çaşıtlık faaliyetlerinde mergup  müstevi dinleme cihazı, gizlli almaç, böcü taharri cihazı ile casusluk cihazlarının tespitinde makbul cihaz dahi ele geçirildi.

‘YASAK AŞK’ İDDİASINI KARISI HILAF SORGUDA AKSEPTANS ETMEDİGöçmen polisi, evlerinde espiyonaj malzemesi ele geçirilen şüphelileri çapraz sorguya aldı. Şüphelilerden Emir S.’nin hoppadak amme görevlilerine verilen ve üzerinde ismi kâin ‘yeşil pasaportu’ akseptans etmediği, ilk defa sizin elinizde görüyorum dediği öğrenildi. Evde bulunan cihazlar ile ait üstelik ‘Masoumeh M. eşim evet. Onu aldattığımı düşünüyor. Haram aşkımı deklare emreylemek için o cihazları koymuş olabilir. Ben evimi günü temas kiraya veriyorum. İranlılar kalıyor. Onlar üstelik koymuş cins’ diyen Irade S.’nin iddialarını uymaz sorguda eşi çürüttü. Masoumeh M., ifadesinde Buyruk S.’nin aksine öyle bir husus olmadığını, evdeki herkesin kardeşi olduğunu, eşinin kendisini aldatmadığını söyledi.

ULUSLARARASI ESIRGEME BELGESİ YAPMACIKLI ÇIKTIMasoumeh M.’nin ise kullandığı uluslararası dulda belgesinin düzme olduğu, şüphelinin Türkiye’ye giriş sorti bilgilerine ulaşılamadığı, evde yakalanan özge çiftin üstelik Türkiye’ye balayına geldiklerini, o sırada dahi İran’dan tanıştıkları Buyruk S.’nin evinde kaldıklarını söyledikleri öğrenildi.

SAVCI ‘ESPIYONAJ’ SUÇU VAR DEDİ

Şüphelilerin iddiaların tamamını yalanlaması, Buyruk S.’nin çökertme telefonunu kapatarak şifrelerini vermemesi, ele geçirilen espiyonaj malzemelerini ise akseptans etmemeleri ve verdikleri çatışık ifadeler sebebiyle Cumhuriyet Altını Savcılığı, şüphelilerin Türkiye’dahi espiyonaj faaliyeti yürüttüklerine yetinme getirdi. 4 berbat çıkarıldıkları mahkemece “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “devletin bilinmeyen kalması gereken bilgilerini açık oturum ve askeri casusluk amacıyla temin etme” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Share: