Serencam an olgun! Rize Site Hastanesi’nde deniz dolgusunun yüzde 73’ü tükenik

RİZE’de, 350 bin metrekare alanda 8 milyon ton taş kullanılıp, bahir doldurularak yapılacak Site Hastanesi dolgusunun yüzde 73’ü, tamamlandı. Vali Eksiksizlik Çeber, “Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Mutedil Asya’birlikte nitelikli esenlik hizmeti arayan kitle var. Bunu esenlik turizmi anlamında görmek istiyoruz. Yapacağımız bu modern şifahane ile alay malay oradaki insanlara ‘Rize şehri ve hastanesi olarak hazırız, buyurun elkızı’ diyeceğiz” dedi.

Kentte arazi sorunu nedeniyle hava meydanı ve geri hizmet liman projelerinden sonradan bahir dolgusu konusunda düz yazı edilecek Site Hastanesi’nin bahir dolgusu Gündoğdu ve Hamidiye mahalleleri arasındaki periferi bandında devam ediyor. Iş ilçesindeki taş ocağından günde 800 kamyon ile taşınan kestirmece 8 milyon ton taş denize dökülerek, 350 bin metrekare düzlük kazanılacak. Dolgu işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra hastane inşaatı başlayacak. Projesi hazırlanan 850 yataklı Kent Hastanesi’nin ihalesinin yıl böylecene yapılması planlanıyor. Projede bahir dolgu çalışmalarının yüzde 73’ü bile tamamlandı.

‘İHTİYAÇ OLURSA 1500 YATAK KAPASİTESİNE ÇIKABİLECEK’Şehir Hastanesi’nde gelinen sonuç durumu değerlendiren Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, “Şehir Hastanesi projesinde deniz dolgu işlemi yüzde 70’in üstüne daha çok. Sene sonu itibarıyla ihalesinin yapılmasını planlıyoruz. İhale çalışmaları Esenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor, onlar yoluyla gerçekleştirilecek. 2-3 yıl sonra çok güzel tıpkı kent hastanesine hemen ilimiz değil bölgemiz kavuşmuş olacak. 851 yatak kapasitesi var. Eğer ihtiyaç olursa 1500 akak kapasitesine büyüklüğünde çıkabilecek. Hastanemizin inşaatında hava meydanı ve farklı kamu yatırımı inşaatlarında olduğu kadar havza mimarisine özen göstereceğiz. Doğaya uyuma, Rize ve Karadeniz figürlerini bolca kullanmaya özen göstereceğiz. Haddinden Fazla estetik bir binamız olacak. Bilcümle odalardan bahir görülecek. Hastanemiz tıpkısı zamanda tıpkısı eğitim bilimi araştırma hastanesi olacağı üzere bütün akademik personelin onlara uygun odaları, güruh salonları, laboratuvarları olacak. Park sıkıntısı yaşamayacağımız şekilde otoparkımız olacak. Böylecene çokça fena hâlde tıpkısı hastaneye iki üç yıl sonra hizmete sunacağız. Elden Rize’ye değil Artvin’deki İspir’den bu tarafa rahatsız ve hastane ihtiyacı hisseden herkese hizmet vereceğiz” dedi.’SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ NOKTADA OLACAĞIZ’

Kent Hastanesi ile kentte keyif turizmini hedeflediklerini söyleyen Ilbay Çeber, “Bizim tıpkısı hedefimiz daha var. Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Orta Asya’da kalifiye esenlik hizmeti arayan kitle var. Bunu keyif turizmi anlamında gitmek istiyoruz. Yapacağımız bu çağdaş şifahane ile gelişigüzel oradaki insanlara ‘Rize şehri ve hastanesi namına hazırız buyurun kadın’ diyeceğiz. Zat ülkelerinde alışılagelen afiyet hizmeti alıyorlar ama elan niteliklisini aradıkları devir, söz gelişi ayrımsız böbrek nakli, karaciğer ameliyatı, saç ekimi, beğenilen faaliyetler evet üstelik çokça gelecek düzem tetkiklere ihtiyaç duyduklarında diyeceğiz ki ‘Rize şehri ve hastanesi yerine hazırız, buyurun, gelin. Sizi hastaneden ilk 3 dönme yaylalarımızda gezdirelim, rehabilite edelim bilahare hastanede hangi ihtiyacınız varsa yaptıralım sonrasında esasen bire bir hafta henüz bizim yaylalarımızda doğamızda dinlendirip gönderelim’ diyeceğiz. Sağlık turizminde de bu hastane ile bu arada koca ayrımsız noktada olacağız” diye konuştu.

Share: