Serencam an haberi | Aylin Nazlıaka: ‘Yaşamhak’ Projemiz Kapsamında Ülkenin Dört Bir Yanında Teyakkuza Geçtik. Şiddeti Durdurmakta Kararlıyız

CHP Kadın Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka, “Kadın cinayetlerini boğmak ve kadına yönelik şiddeti çalmak için hayata geçirdiğimiz ‘YaşamHak’ projemiz kapsamında ülkenin ciharıyek beraberinde teyakkuza geçtik. Şiddeti durdurmakta kararlıyız” dedi.

CHP Eş Kolları Umumi Başkanlığı eliyle, kadına müteveccih hızlı mücadele üzere ‘YaşamHak’ projesi hayata geçirildi. CHP Karı Kolları, proje kapsamında barolar, tabip odaları, eczacı odaları, odalar ve borsalar birliği, mali müşavir odalarının birlikte ticaret ve uran odaları ile dahi tören düzeni imzalamaya bitmeme ediyor.

Bugüne kadar 119 protokol imzalayan CHP Eş Kolları Umumi Başkanlığı, 120’nci protokolü Osmaniye Doktor Odası ile yaptı. CHP Karı Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, projeye ait zaman yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“ŞİDDETİ DURDURMAKTA KARARLIYIZ”

“Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun basından derlediği verilere göre, 9 ayda 176’sı nahoş kalkışmak üzere 422 kız kardeşimiz katledildi. Avrat cinayetlerini abanmak ve kadına müteveccih şiddeti çalmak için hayata geçirdiğimiz YaşamHak projemiz kapsamında ülkenin ciharıyek beraberinde teyakkuza geçtik. Şiddeti durdurmakta kararlıyız.

İktidarın avrat düşmanı politikaları zımnında her periyot yer bir iki 2 kız kardeşimiz yaşamdan koparılıyor. Kadına yönelik fiziki, cinsî, konuşu, dijital, ve ruh bilimsel yol ivinti kesmeden bitmeme ediyor. YaşamHak otobüsümüzle memleket memleket, kaza kaza dolaşıyoruz. Gittiğimiz seçkin yer ve ilçede, yaşamdan koparılan kadınların ailelerini müzakere ederek dayanışıyoruz. Ivinti mağduru bütün kız kardeşlerimize seslenerek, ‘444 82 85 numaralı hattımızdan bize 7/24 ulaşabilirsiniz’ çağrısı yapıyoruz.

“2 YILDIR UYGULADIĞIMIZ YAŞAMHAK PROJEMİZ KAPSAMINDA BUGÜNE KADAR YER BIR IKI 14 BİN KADININ HAYATINA BİRE BİR DOKUNDUK”

Yol gören kız kardeşlerimizin karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanlarında olduk ve olmaya bitmeme edeceğiz. Kadına ve çocuğa müteveccih hız davalarını, mağdurlar ve aileleri ile tesanüt içre takip ediyoruz.

İki yıldır uyguladığımız YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar genişlik birkaç 14 bin kadının hayatına tıpkı dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ordusu kurduk. 544 kadına yönelik çabukluk duruşmasına katıldık ve ailelere bindi olduk. Türk Ruhsal Enformasyon ve Delalet Derneği (PDR) aracılığıyla gelişigüzel ilde ruhsal müşavirlik, kılavuzluk desteğini ücretsiz sunduk, sunmaya birlikte devam ediyoruz. Barolar, meslek odaları ve bina derneklerle toplam 120 tören düzeni imzaladık.

Gittiğimiz gelişigüzel ilde kurumları ziyaret ederek projemiz üzerine tafsilatlı vukuf veriyoruz. Kadına yönelik şiddetin toplumsal benzeri sorun olduğunu ve bu sorunu hep bu arada çözebileceğimizi anlatıyoruz. Bizler kararlıyız. Kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti bitirene kadar durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz.”

Share: