Selçuklu’da buğulanmış ve kadın vatandaşlar unutulmuyor

Konya’nın kalıp Selçuki İlçe Belediyesi, Evde Nemli Hizmet Hizmeti ile yaşlı ve bakıma kadın ilçe sakinlerine evlerinde hizmet sunmaya bitmeme ediyor.

Selçuki Belediyesi 2010 yılından bu yana inceden inceye sürdürdüğü ve Konya’bile bir evvel olan Evde Buğulanmış Hizmet Hizmeti ile toplumsal belediyecilik alanında denk olmaya devam ediyor. Toplumsal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen proje ile kaymakamlık sınırları içerisinde kıvrak 65 yaş üstü konuşu olanakları düşük, bakıma muhtaç, boydak cıvıl cıvıl yaşlılara evlerinde hizmet hizmeti veriliyor. Uygulama çerçevesinde nemli bakım hizmetinden fehmetmek isteyen vatandaşların Selçuklu Belediyesi Sosyal Destek Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurması gerekiyor. Yapılan tetkikat sonucunda bakıma eksikli olduğu belirleme edilen vatandaşlara bakım sunuluyor. Nemli Bakım sertifikası olan personeller yoluyla yaşlıların eş temizliği yapılırken, banyo, tıraş, yatak banyosu kadar ferdî hizmet ihtiyaçları karşılanıyor. Antrparantez görevli hemşireler eliyle rutin şeker hastalığı, potansiyel farkı, kolesterol ölçümü yapılan yaşlıların, iğne, incitici bakımı, pansuman, serum kadar engelleme gereken durumları birlikte ahenkli olarak yapılıyor. Selçuki Belediyesi Evde Yaşlı Hizmet Hizmeti’nden şuanda 115 yaşlı bakım alıyor.

“Yaşlılar çıban tacımız ve duaları gelişigüzel şeyden bulunmaz “

Selçuki Belediyesi olarak sosyal belediyecilik alanında birlikte sunturlu işlerle örnek olduklarını ifade fail Selçuki Belediye Reisi Ahmet Pekyatırmacı; ” Yaşlılarımız hayat tecrübeleri ile bugünümüze çırağ olmaya bitmeme ediyor. Yaşlıya hürmet bereket vesilesidir. Sefir Efendimizin birlikte (SAV) “Küçüklerine sevecenlik göstermeyen, büyüklerine derece ve ürkmek göstermeyen bizden değildir” hadisinde buyurduğu üzere ömürlerinin bu genişlik alıngan döneminde onların yanı başında olmak, ihtiyaçlarını eğlemek, müfit dualarını kabul etmek bize Allah’ın rızasını kazandıracak sunu mefret kazanımlardandır. Bu miftah ile Evde Buğulanmış Hizmet hizmeti ile bugüne kadar bir nice vatandaşımızın yetişkin aynı ihtiyacına çözüm olduk. Yaşlılarımızın dualarını alarak onlara hiçbir ahit bekâr olmadıklarını, devletimizin ve belediyemizin şefkatlilik elinin herhangi bir antlaşma yanlarında olduğunu gösterdik. Çünkü onlar bizim başımızın tacı ve duaları bizim amacıyla rastgele şeyden balaban ve bulunmaz. Bundan sonraki süreçte bile bakıma eksikli olan yaşlılarımızın yanı sıra olmaya ve onların dualarını almaya devam edeceğiz” dedi. – KONYA

Share: