Seferberlik kararı sonrası Rusya’dan kaçanlar Kazakistan önünde tafsilatlı kuyruklar oluşturdu

Rusya’bile Heybet Başkanı Vladimir Putin’in geri açıkladığı bölümsel seferberlik kararı sonrasında başlayan protestolarda yüzlerce can gözaltına makbuz. İnsan hakları örgütleri, seferberlik kararına alın geçmiş akşam planlı ve binlere kişinin katıldığı gösterilerde 1300’den aşkın kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Ülkenin 38 kentinde gösteriler düzenlendiği belirtildi.

GÖSTERİCİLERE 15 YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPİS CEZASI

İçişleri Bakanı İrina Volk ise protestoları “yasa dışı ve kıtipiyoz yetenekli gösteriler” diyerek niteledi. Moskova Başsavcılığı, gösterilere katılanların 15 yıla kadar mahpushane cezası alabileceği uyarısında bulundu. Rus basınına bakarak, Ukrayna savaşı sürerken 300 bin rezerv askeri etkili göreve davet çağrısı ülkeden kaçışı de hızlandırdı, İstanbul kabilinden kentlere biricik cephe bilet fiyatları şipşak yükseliyor. Bir Nice yere biletlerin tükenmesi dahi ilgi çekti.

UÇAK SEFERLERİNİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Bu kapsamda, Rusya’nın yeryüzü şişman şehirleri Moskova ve St. Petersburg’tan geçmiş kalkan uçakların en haddinden fazla Antalya’ya inmesi dikkatlerden kaçmadı. Kilolu uçak seferleri dünyaca ünlü “flightradar24” uygulamasına bile her an yansıdı.

KAZAKİSTAN UĞRUNDA DETAYLI KUYRUKLAR OLUŞTU

Öte yandan Rusya’dan kaçan binlerce kişinin Kazakistan önünde oluşturduğu teferruatli açkı kuyruğuna ilgili görüntüler sosyal medyada gündem oldu. İnternete sakıt videoda, Kazakistan’a gitmeye müteharrik yüzlerce aracın durağan beklediği anlar yer alıyor.Share: