Sazak Büyükşehir’den Esenlik ve Osmaniye Mahalleleri’nde Enfrastrüktür Yenileme Çalışması

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Mersin Ağacı Su ve Lağım Döşemi İdaresi (MESKİ) Toroslar İlçesi’ne kapalı Keyif ve Osmaniye Mahalleri’ni havi içme suyu, şebeke deplasesi ve yağmursuyu hattı çalışmalarına bitmeme ediyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla mahallelere yıpranmamış yağmursuyu hattı kazandırılırken, eskiyen içmece suyu ve kanalizasyon hatları de yenilenecek. Böylece hem beklenen sel taşkınlarının, hem da kaybolma-kaçağın önüne geçilecek.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Umumi Müdürlüğü,  Toroslar İlçesi’ne merbut Afiyet ve Osmaniye Mahalleleri yağmursuyu hattı ile içme suyu ve lağım döşemi deplase hattı imal işine başladı.

Toroslar İlçesi’nde mevcut Keyif ve Osmaniye Mahallelerinde yağmursuyu drenaj problemi yaşanıyordu. Bunun üzerine kısa sürede çalışmalarını başlatan MESKİ, bunaltıcı yağışlarda yaşanabilecek beklenen su taşkınlarının önüne geçecek. Ekonomik ömrünü bitiren içmece suyu hatlarının yenilenmesi sayesinde kayıp-kaçak oranları düşürülerek, su tasarrufuna katkı sunulacak. MESKİ’nin kapsamlı çalışmalarıyla eskiyen lağım döşemi hatları üstelik yenilenecek.

MESKİ’nin ittifak bedeli 11 milyon 65 bin lira olan imal işi kapsamında; 2 bin 91 metre demirli beton boruyla yağmursuyu hattı, 1731 metre türlü çaplarda HDPE sadık koruge borazan ile lağım döşemi hattı deplasesi, 525 metre koruge borazan ile ızgara bağlantısı, 240 metre HDPE sevap koruge boruyla parsel bağlantısı ve 1019 metre içmece suyu deplase hattı yapılması planlanıyor.

Share: