Savcı Vefa Salman’a dam talebini yenilendi

Aralarında İçişleri Bakanlığı marifetiyle Yalova Uray Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın üstelik bulunduğu 4 uray personeline yönelik, “Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” ve “Görevi kötüye istimal” suçlaması tanıdık davanın 5’inci duruşması Yalova 1. Aheste Ukubet Mahkemesi’nde görüldü. Seyrantepe Mahallesi’nde 8 Şubat 2019’birlikte 165 bin lira bedelle eksiltme edilen ve 17 Mart 2019’bile açılışı yapılan 129 metrekarelik taziyet evinin, fotoğraf kanıt gösterilerek 19 Eş 2020’de mamul olduğu iddiasıyla açılan davanın 5 duruşmasında sanıklar dinlendi.

3 yıl 6 aydan 10’ar yıla kadar cezası maksut sanıklar Hamit Mutlu, şehremaneti personelleri Türker Kortej, Amaç Sırmabıyık, İlker Hasan Küpe Çiçeği ile Söz Konusu ihaleyi düz firmanın sahibi sanık Feridun Vahim amade bulundu. Vefa Salman ise davaya katılmadı.

Mahkemede kanıt makamı sanıklardan Vefa Salman, Hamit Mutlu, Türker Kortej, Gaye Sırmabıyık, İlker Hasan Küpeli ve Feridun Dokunaklı’in tutuklanması yönünde verdiği mütalaasını yineledi. Bunun üzerine saraka kayran sanık Vefa Salman’ın avukatlarından Deniz Baykal davanın bu şekilde karara çıkartılmasının akıllıca olmadığını tabir etti. Baykal Salman’ın bir olura imza atmasına karşın başka konulardan haberinin olmadığını sav ederek, “Biz bu noktada davanın karara çıkartılamayacağını söylüyoruz. Devletin zarara sokulup sokulmadığı, belgede değme hangi ayrımsız düzmecilik yapılıp yapılmadığının tespiti için agâh yaşama incelemesi yapılması gerektiğini iddia ediyoruz. Dolayısıyla bile Tevsii Tahkik (Kovuşturmanın Genişletilmesi) talep ediyoruz” dedi.

Vefa Salman’ın vekillerinden avukat Fatih Büyükturan ise bu davada devletin onurlu, çalımlı ve haklı memurlarının kıygın edildiğini dile getirdi.

Murafaa heyeti başkanı sanıklara bile bayram vererek savunmalarına ekleyecekleri ayrımsız öz olup olmadığını sordu. Sanıklar günahsız olduklarını dile getirerek beratlarını istediler. Murafaa Heyeti duruşmaya 10 dakika mesafe verdikten sonradan savlayıcı ve davalı tarafların taleplerini değerlendirerek davayı 23 Antrakt 2022 Cuma saat 09.30’a erteledi. – YALOVA

Share: