Sarsıntı bölgesine glütensiz şart gönderdiler

Çorum’birlikte, çölyak derneği ile Hitit Üniversitesi Aile Hekimliği Temel Malumat Dalı ortak tıpkısı mesai yürüterek sarsıntı bölgesine glütensiz yiyeceklerden oluşan koliler gönderdi.

Çorum Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Çipo, “Zelzele bölgesindeki çölyak derneklerinden çok dağ duyum alıyoruz. Onlarla bildirişim halindeyiz ve ihtiyaçları çokça çok. Beslenme ihtiyacını giderebilmek, depremzedelerde çokça zorken takkadak glütensiz eser tüketebilen çölyaklılar bile anlatamayacağımız şekilde kısık hale gelmiş durumda. Bu yüzden sarsıntı bölgelerine elimizden geldiğince glütensiz kayıt göndermeye çalışıyoruz. Eti Üniversitesi Familya Hekimliği Temel Malumat Dalı Başkanı Prof. Dr. Çokluk İren Akbıyık hocamızın destekleriyle araştırma görevlisi hekim arkadaşlarımız ve fahri toplum örgütü üyelerimizle beraber glütensiz mahsulat yapım ettik. Glütensiz mutfağımızda haddinden fazla iyice bir kadro çalışması gerçekleştirdik. Konya slimini undan 100 kilo glutensiz un ısmarladık. Önümüzdeki günlerde bu unlarla glutensiz ürün yapım edeceğiz. Derneğimizin maddi imkanı çokça olmadığı amacıyla dostlarımızın desteğiyle yürüttüğümüz bu faaliyetlere imkanlarımız elverdiğince devam etmeyi planlıyoruz. Maddesel ve manevi destek olan herkese çok teşekkürname ediyoruz.” dedi.

Konya Karatay Belediyesinden gerçekleştirme ettiğimiz glütensiz ekmekleri de arkalama kolilerine eklediklerini belirten dernek Demir, ” Kahramanmaraş’a bin 350 ve Malatya’ya bin 250 ekmek gönderdik. Komutan Yardımcımız Hacer Stoper gönüllü arkadaşlarımızla bu arada Pisa Glütensiz Kafe’nin mutfağında günlerdir glütensiz mahsulat üreterek seçme iki koldan imalat yapmamızı sağladı. Burada üretilen glütensiz savmak ve kurabiyeleri Adıyaman, Dörtyol, Osmaniye, Elbistan ve Kahramanmaraş’a ulaştırdık.” şeklinde konuştu. – ÇORUM

Share: