Sarıyer’de lazer aydınlık tabancayla kapik öldürülmesi davasında zorla getirme kararı

SARIYER’dahi sahipli bir köpeği lazer ziyalı gösterişli tabancaya benzer tıpkı üzeri doğrultarak öldürdüğü iddia edilen sanığın “Mala beis yöneltmek” suçundan 3 yıla kadar delik istemiyle yargılanmasına başlandı. Duruşma, duruşmaya katılmayan şikayetçi ve maznun tarafının tıpkısı ahir celse zorla getirilmesine karar verdi.

İstanbul 33. Temel Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, ev dışında olan tutuksuz maznun Uca Duygusal Ergür katılmadı. Şikayetçi Volkan Tanju birlikte duruşmaya gelmedi. Şikayetçi Volkan Tanju’nun avukatı Nural Kapullu “Şikayetimiz bitmeme etmektedir. Müvekkilim başka oturum gelecektir. Delillerimizi da ibraz edeceğiz” dedi.

“DAVAYA KATILMA TALEBİ REDDEDİLSİN”

Maznun Şanlı Birey Ergür’ün avukatı Talih Taşkaya ise “Müvekkilim şu anda yurtdışında tıpkı ünsiyet bürosunda çalışmaktadır. İzin alamadığımdan gelememiştir. Tıpkısı ahir oturum hazır edeceğiz. Cebin tarafın bu köpeğin sahibi olduğu anlaşılan değildir. Tıpkısı mülkiyet belgesi yoktur. Husus önünde baktığı ve Sarıyer Belediyesinin öldüğünü belirttiği tıpkısı kapik alay konusudur. Hangi şekilde öldüğünü bilmediğimiz tıpkısı hayvan var. Sahibi olduğunu bilmiyoruz, bu nedenle Yanardağ Tanju’nun davaya katılan kendisine kabul etmiyoruz. Ölen köpeğin şikayetçinin olduğu galiba değildir” diye niteleyerek konuştu.  Bunun üstüne küçümseme düz şikayetçi avukatı Nural Kapullu, “Suçun işlendiği tarihte hayvanat menkul hükmündeydi. Yasa çıkmamıştı o bölüm. Menkulünün tek ispatı üstelik zilliyetliktir. Iyelik durumunu da tanıt edeceğiz. Bu aşamada katılan sıfatının olamayacağına dayalı iddialar şikayetçilik durumunun değersizleştirmeye yöneliktir” şeklinde konuştu.

İKİ TARAFA DA ZORLA GETİRME KARARIMahkeme, şikayetçi ve sanığın davetiyeyle çağrıldıkları halde gelmemiş olmaları zımnında cebren getirilme kararı düzenlenmesine hükmetti. Şikayetçinin katılma taleplerinin ifadeler alındıktan sonraları değerlendirilmesine bile değişmeyen verildi. Mahkeme ertelendi.

İDDİANAMEİddianamede, şikayetçi Yanardağ Tanju’nun gelişim yerinin bulunduğu Sarıyer Maslak Mahallesi’nde iki kapik beslediği, köpeklerini 25 Haziran 2021 akşamı burada bırakıp ayrıldığı anlatıldı. Koca köpeğin dil çarpması sonucu öldüğü zannedilip üstüne gazete örtülmüş şekilde bulunduğu ve ölüsünün şehremaneti görevlilerince götürüldüğü bilgisine kayran verilen iddianamede, Tanju’nun ifadesine göre, görüngü yerindeki bir kişinin köpeğin boynunda hapishane olduğunu gördüğünü ve vesile çarpmadığını söylemesi konusunda de köpeğin düşünülerek öldürüldüğünü anladığı aktarıldı. İddianamede, asayiş alıcı kayıtlarının incelemesinde, fenomen gecesi maskeli ve şapkalı tıpkı şahsın köpeklerin yanına gidip evvel yiyeceğe analog bire bir özdek verdiği, ardından çantasından çıkardığı çalımlı tabancaya benzer aydınlık tıpkı cisimle “Ice” ünlü köpeğe acı ettikten sonra aracıyla ayrıldığı bildirildi. Plak tespitinden sanık Ulvi Duygusal Ergür’e ulaşıldığı, sanığın ifadesinde, yolda yürürken karşısına iki kapik çıktığını, havlamaları üzerine köpeklerden korkup lazer mum doğrulttuğunu ve bisküvi attığını ancak silahının olmadığını söylediği anlatım edildi. Sanığın “mala zarar verme” suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması arzu edildi.

Share: