Samsun olgun… Samsun’da tilkiler amacıyla kuduza cebin havadan telkih yemi atılacak

Tarım ve Orman Bakanlığının aşılanmamış hayatında kuduruk hastalığı ile savaş amacıyla başlattığı ” Türkiye’de Kuduza Alın Oral Aşılama Temini” Projesi kapsamında Samsun’da tilkiler için havadan telkih yemi atılacağı bildirildi.

Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, yaptığı kayıtlı açıklamada, kuduruk hastalığı ile mücadele kapsamında “Türkiye’de Kuduza Cebin Ağızcıl Telkih Temini” adlı Avrupa Birliği projesinin uygulamaya konulduğunu hatırlattı.

Proje kapsamında kuduruk hastalığının yoğun olarak görüldüğü alanlarda yılda iki öğün tutmak üzere üç yıl havadan ilkah çalışması yürütüldüğünü belirten Akva, şunları kaydetti:

“Samsun’da yerleşme yerleri hariç alanlara uçakla aşılama yemleri atılacaktır. Çandır hayatında hele tilkilerin çiftlik hayvanları ile irtibatlarının erdemli olması sebebi ile aşılanması planlanmıştır. Samsun’da ilkah çalışması 14 Ilk Teşrin haset başlayacaktır. Vatandaşların, havadan atık aşılı yemleme bulduğunda banko dokunmamaları, hele çocukların bu aşılı yemlere dokunmamaları, kapsülün içindeki aşı hücre veya ciltteki celi ayrımsız yaraya temas ederse, bağlanak noktalarının akarsu ve sabun ile yıkanması ve derhal tıpkısı sağlık kuruluşuna başvurma edilmesi gerekmektedir.”

Kuvvetli, bu yemlerin elden tilkilerde muafiyet oluşturacak şekilde hazırlandığını belirterek, “Aşı yemlerinin atılmasını peşi sıra bire bir hafta boyunca köpeklerin nabekâr bırakılmaması ve aşılı yemlerin köpekler vasıtasıyla yenmesi engellenmelidir. Yemlerin vatandaşlar vasıtasıyla bahçelerinde bulunması halinde, direkt temastan kaçarak ellik yahut plastik bir torba ile almaları ve imha edilmesi amacıyla aynı veteriner hekime yahut afiyet kuruluşuna götürmeleri gerekmektedir.” ifadesini kullandı.

Share: