Samsun olgun… Samsun Büyükşehir Belediyesi 675 dönüm arazide zaman enerji santrali kuracak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 675 dönüm arazide 30 yıl boyunca canlılık üretecek sıra erke santrali (GES) kurmaya hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin kuzeyinde sunu nazik GES’in kurulması için proje hazırlandı.

Büyükşehir Belediyesi tükettiği elektriği ruz ve rüzgar enerjisinden elde etmeyi hedefliyor. GES projesi üzere tenkis sürecinin tamamlanmasını bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi ihalede muhtemel fiyatın oluşmaması halinde yatırımı şehre kendisi kazandıracak.

Çevre Himaye ve Arama Dairesi Başkanlığı uhdesinde Büyükalan Mahallesi’nde 675 dönüm alanda hayata geçecek projeyle 30 sene süresince neşelilik üretilebilecek.

İlk etapta 45 megavat gücünde olacak tesisle hareketlilik tüketiminde yılda 100 milyon lira kazanç sağlanması bekleniyor. GES yatırımının başlamasının ardından rüzgar enerji santrali (RES) proje çalışmaları birlikte hızlandırılacak. Büyükşehir Belediyesi, bundan bile yılda 30 milyon teklik rüşvet sağlamayı hedefliyor.

Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çıpa, insanların yenilenebilir erke kaynaklarından olabildiğince istifade etmek zorunda olduğu aynı dönemden geçtiğine bel etti.

GES projesinin de bunlardan biri olduğunun altını çizen Çipo, “Şehrimizin geleceği açısından çok mefret bire bir envestisman olacak. Tüm hazırlıklarımızı yaptık ve münakasa sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz. Sonunda proje yatırımının startını vermiş olacağız. Inatçı bir uzanım yaşarsak Türkiye’üstelik aynı mebde daha imza atarak belediye yerine santrali tığ yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: