Samsun esenlik haberleri | 5. Arsıulusal 15. Ulusal Keyif ve Sayrılarevi İdaresi Kongresi Samsun’da başladı

5. Uluslararası 15. Ulusal Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi Samsun’dahi başladı

SAMSUN Esenlik yönetimi alanında ilmî düzentileme kongresi olan “5. Arsıulusal 15. Millî Keyif ve Sayrılarevi İdaresi Kongresi” Ondokuz Mayıs Üniversitesi ocak sahipliğinde başladı.

Herhangi Bir yıl tınlamalı namına farklı üniversitelerin aile sahipliğinde gerçekleşen Ulusal Keyif ve Şifahane İdaresi Kongresi’ne bu yıl OMÜ familya sahipliği yapıyor. Dünyada ve Türkiye’dahi ortaya çıkan gelişmeleri ve sorunları ilmî tıpkı göz açısıyla ele kabul etmek, kıymetlendirmek ve hal önerileri getirebilmek için düzenlenen kongrede; sağlık hizmetleri yönetimi, sağlık bilgelik teknolojileri, sağlık kurumlarında örgütsel çizgi, keyif kurumlarında halkla ilişkiler, esenlik kurumlarında ciddi dalavere, sağlık kurumlarında mali Dümen, esenlik kurumlarında istihsal ve işler yönetimi, teferruatlı dönemli hizmet hizmetleri, esenlik hizmetlerinde etik bilimi, keyif sektöründe girişimcilik ve yenilikçilik, keyif iletişimi, sağlık sosyolojisi, esenlik turizmi, akse zamanlarında sağlık yönetimi, yönetim bilimleri, sağlık hukuku, rasyonalist deva kullanımı, keyif yönetiminde kantitatif teknikler, keyif personeli göçünün sağlık hizmetlerine yansıması, entegre sağlık hizmetleri, one health (bir tane keyif), sağlık ekosistemi, uzaktan esenlik hizmetleri, keyif hizmetlerinde istihdam, uygulayım bilimi ve sağlık hizmetleri, pandemi sonrası keyif hizmetleri, döngüsel iktisat, akademik süreçlerde bilimsel töre bilimi, sayrılarevi mimarisi, esenlik hizmetlerinde dijital pazarlama, esenlik hizmetlerinde geri hizmet ve tedbir zinciri, sağlıkta çaba, şifahane enfeksiyonları, esenlik ekonomisi konuları ele alınacak.

“Heves ettiğimiz madde Samsun’la müntesip tıpkı değer göstermek”

Atatürk Kurultay ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen kongrenin açılışında mütekellim OMÜ Rektörü Prof. Dr. Güç Ünal, “Tığ üniversitede kim hep imkanları, üniversitenin öğrencisi olan başkaca bu şehirde var olan bütün öğrencilerin istifadesine sunacağız. Bire Bir arama merkezi kuruldu, gücük bire bir müddet zarfında bitecek. Şu anda yaptığımız husus laboratuvarların tamamını tıpkısı koordinasyona bağımlı tutmaktır. Bu yetişek yılı içerisinde 3 değişik kongre düzenlenecek. Şu anda çalışmaları devam ediyor. Arzu ettiğimiz şey Samsun’la alakadar tıpkı değer tarh etmek. Bunun altında maksat adına belirlediğimiz şey, Samsun’un TEKNOFEST gibi tecrübelerini kıymetlendirmek. Bu yetişek yılı içerisinde 3 farklı kongre düzenlenecek. Şu anda çalışmaları devam ediyor. OMÜ nasıp ve itila kriterlerini değiştirdi. Bunun içerisinde yüzdelik 30’dan yüzdelik 200’e büyüklüğünde oluşan bir farklılaşma oluştu. Bunların içerisinde değme mezunu proje ihata etmek zorunda olan ayrımsız döneme girdik. Şu anki oryantasyonlarda tığ bunu açıkça söylüyoruz. Yani proje barı eğitimi, şehadetname alması gerekiyor. Bunu da fiilen bu toplumda uygulaması gerekiyor. 2023 yılı içerisinde OMÜ’yü tıpkısı araştırma üniversitesi yerine gidermek, kişi bölgesinin ekonomisine, ticaretine doğrudan ulama sağlayıcı tıpkısı bilime dönüşmesidir. O nedenle bu kongreye dönerek bu kurultay hem zamansal olarak hem da ana konu yerine haddinden fazla değerlidir. Bu mağaza akil salon adına geçiyor. Katılımcının salona gelmesi gerekmiyor, eğer ilişim ulaştıysa salona direkt katılabiliyor” dedi.

“Bildirme balaban ve kaliteli yönlerimizden biride keyif sektörüdür”

Akabinde konuşmasını gerçekleştiren Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Görgüsüz ise “Bu yaptığımız programlar mufassal bir süreç ve say gerektirmektedir. Bu emekte koruyucu olan hocalarımıza üstelik müteşekkiriz. Esenlik bizim yer cesim sektörlerimizdendir. Sağlıkta teknolojilerimiz olmazsa imkânsız bir şekilde ilerlemeye devam edecektir. Hastanelerimiz ve afiyet sistemimiz enerjik ayrımsız organizma sayılır. Çalışanlarımızın karşısındaki can üzere duygudaşlık yapması, can kuşu halini anlaması, züğürt ve marazlı yakınlarının da doktorları ve çalışanları bereketli benzeri şekilde anlaması oylumlu tıpkısı etkenimizdir. Kopça anlayış olmadığı devir serencam zamanlarda birlikte görüyoruz sağlıkta yol üzere hiç istemediğimiz ahval görmekteyiz. Samsun tarımda ve farklı sektörlerde bile haddinden fazla şişman bir şehrimizdir fakat genişlik koca ve kaliteli yönlerimizden biride keyif sektörüdür. Değeri haddinden fazla bilinmeyen, mevrut misafirlerimizin sonradan fark ettikleri büyüklükte aynı sektöre sahibiz. Ayrıca çabucak OMÜ değil, 17 çap hastanemiz, 8 farklı özel hastanelerimiz, 2 değişik darülfünun hastanelerimiz ile sektöre burada cephe veriyoruz. Tığ esenlik alanında mıntıka ili sayılırız ve tahminî 6-7 ilimiz sağlık alanında tamamen Samsun’a, hele OMÜ’ye gelmekteler. Tokat, Sivas, Giresun, Sinop, Amasya, Trabzon ve mekân illerimiz bizlere rahatsız nakili yapmaktalar. Çünkü sağlıkta faik olduğumuz iri alanlar var. Çabucak mekân illerimiz değil, sınırlı dışından bile pestil nakillerimiz bizlere gelmekteler. Keyif sektöründe sizlerin bile sebebiyle haddinden fazla ferah ayrımsız noktadayız” diye niteleyerek konuştu.

Açılış konuşmalarının peşi sıra müzik dinletisi yapıldı.

Share: