“Rum Arifleri ve Alimleri” yemeni asar sergisi Tantavi’de açıldı

“Rum Arifleri ve Alimleri” çit eserler sergisi Tantavi’birlikte açıldı

KONYA – Konya’birlikte Ekin ve Turizm Bakanlığı Türkiye Çit Eserler Kurumu Başkanlığı marifetiyle düzenlenen “Rum Arifleri ve Alimleri” Yemeni Yapıt Sergisi, Gaye Belediyesi Tantavi Hars ve Danışma Merkezi’nde açıldı.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Konya’birlikte muammer, burada kitap vermiş, talebeler yetiştirmiş arif ve alimlerin eserlerinin yer aldığı sergide, Mevlana’dan İsmail Ankaravi’ye, İbn Arabi’den talebesi Sadreddin Konevi’ye, Yunus’tan Sarı Abdullah Efendi’ye kadar takatli çokça bilici ve arifin eserleri sergileniyor. Mesnevi’nin günümüze ulaşan genişlik eski yazma nüshalarından birinin yanı sıra Yunus Emre Divanı’nın Süleymaniye Kütüphanesi’nde mevcut arz eski nüshası ile Konya kadısı ve Anadolu başkadısı balaban bilen Urmevi’nin Osmanlı coğrafyasına yayılan ve medreselerde tafsilatlı yıllar öğüt kitabı kendisine okutulan eserleri üstelik ilk defa Konya’daki sergide yerini aldı. Elan önceki yalnız Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ve Atatürk Ekin Merkezi’nde gerçekleştirilen serginin Tantavi Hars ve Konuşma Merkezi’nde ki açım töreni, okunan Kur’an-ı Selek tilavetiyle başladı.

“Rum’nun ilmini, irfanını ve alimlerini bugünle ve yarınla buluşturuyoruz”

“Anadolu Arifleri ve Alimleri” temasıyla, Konya’dahi ilk kez düzenlenen yemeni kitap sergisinin açılışında konuşan Erek Belediye Reisi Mustafa Kavuş, böylesi manidar benzeri sergiye eş sahipliği yapmış olmaktan kıran duyduğu kurum ve mutluluğu dile getirdi. Geçmişteki alim ve ariflerin fikirlerini, düşüncelerini, eserlerini, miraslarını keyiflendirmek namına verilen çaba ile onlara alın olan vefa borcunun ayrımsız kısmını ödeme gayretinde olduklarını anlatım eden Başbuğ Kavuş, “Bu sergiyi ihtişamlı eden öz öncelikle ismi; ‘Küçük Asya Arifleri ve Alimleri.’ Herhangi Bir birinin, hayatları, fikirleri, düşünceleri ve mücadeleleri üstüne yüzlerce ciltlik tezkere yazılsa beş altı ati insanlardır onlar. Değme biri can kuşu ve cins dünyamızın kahramanları, ilim denizinin damlaları, kültürümüzün, medeniyetimizin, dinimizin ve dilimizin nefesi olmuştur. İşte familya sahipliği yaptığımız bu işporta ile Küçük Asya’nun, ilmini, irfanını ve alimlerini bugün ve yarınla buluşturuyoruz. Burada eserleri kâin kül alim ve arifleri yağmur ve minnetle anıyor, sergimizin hayırlara anahtar olmasını irade ediyorum” şeklinde konuştu.

“Bu serginin değeri Konya’de bilinecek”

Gerçekleştirilmesi yerine büyük emekler verilen serginin Konya’ya taşınmış olmasından duyduğu mutluluğu ifade eden Konya Ilbay Yardımcısı Faruk Bekarlar bile, bu kıymetli eserlerin Konya ile buluşmasını sağlayıcı birlik isimlere biricik bir tane teşekkür etti. ‘Altının değerini cevahirci bilir’ kabilinden bu serginin değerinin de Konya’üstelik hararetli zorlu çokça koca eliyle bilineceğinden şüphesi olmadığının altını çizen Vali Yardımcısı Bekarlar, “Şehrimiz böyle domuzuna etkinliklere ev sahipliği yapmaya, insanımızda bu eserleri görmeye bitmeme edecektir inşallah” dedi.

“Dünya standartlarında haddinden fazla bulunmaz yapılan tıpkısı sergidir”

Böylesi mefret aynı serginin Türkiye genelinde henüz önce takkadak 2 kez yapıldığına dikkat calip Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Muhittin Macit ise, “Böylesi ayrımsız işporta elan geçmiş ‘Mürekkebin İzi’ ismiyle Beştepe Ulus Kütüphanesi’nde, Kutsal Risalet Yemeni Kur$An Sergisi’ ismiyle de Atatürk Hars Merkezi’nde açılmıştı. Üçüncüsü Murat Tantavi Ekin ve Konuşma Merkezi’nde açıldı. Kalifiye yemeni asar sergisi, türlü nedenlerle dünya standartlarında çok eşsiz yapılan aynı sergidir. Yazma eserleri bir yerden aynı yere sürmek ve teşhir etmek pres tıpkısı iştir. Bu salon olmasaydı hakeza tıpkı sergiyi akdetmek bile tür olmayacaktı. Bunun gerçekleşmesinde nazik çalışma veren Hedef Şehremini Mustafa Kavuş’a şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesilirken salonu gezen katılımcılar, birbirinden nadide eserleri inceleyerek bilgelik aldı. Sergi, 18 Çatlak 2022 tarihine büyüklüğünde Tantavi Kültür ve Nutuk Merkezi’nde ziyarete küşade olacak. Serginin açılışına, Konya Ilbay Yardımcısı Faruk Bekarlar, Barı Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit, Iyicene Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Konya Müze Müdürü Ömer Faruk Türkan, Konya Vakıflar Nahiye Müdürü Nurullah Osmanlı, Karatay Belediye Reisi Hasan Kılca, Gaye Belediye Reisi Mustafa Kavuş, Kızılay Konya Ofis Başkanı Hüseyin Üzülmez ile sanatseverler katıldı.

Share: