Roma İmparatoru Verus’un bronz heykeli anne vatanına döndü

ANADOLU’dan koparılan, aralarında Roma İmparatoru Lucius Verus’un adam boyutundaki tunç heykeli ile Antalya’daki Perge Antik Kenti kökenli sütunlu lahit parçalarının üstelik bulunduğu misilsiz tarihi bırakıt, Firez ve Turizm Bakanlığı’nın düzenci çalışmasıyla Amerika Bir Devletleri’nden (KÖLE) Türkiye’ye iade edildi. ESIR’bile benzeri koleksiyoner ile iki ayrı müzayede evinden doğrulama alınıp, Türkiye’ye iadeleri sağlanan ve Antalya Müzesi’nde esirgeme altına alınan 9 parçadan oluşan 6 eser, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılacağı törenle tanıtılıp, ziyaretçileriyle buluşacak.

Rum’dan gizliden gizliye yollarda elverişsiz dışına çıkarılan eşsiz tarihi miras, Kültür ve Turizm Bakanlığı birimleri, Antalya ve Burdur Müze Müdürlükleri, Manhattan Kesim Savcılığı ile Amerikan İç Düzenlilik ve İstihbarat Biriminin eş çabaları sonucu Türkiye’ye döndü. Türkiye’nin evvel karı arkeoloğu rahmetli Prof. Dr. Çiğ İnan’ın çalışmaları, gazeteci ve yazar Özgen Acar’ın araştırmalarıyla sağladığı bilgilerden yola sâdır Ekin ve Turizm Bakanlığı’nda vazifeli uzmanlar, bahis konusu mirasın iadesi için dosya hazırladı. Arşiv ve arsıulusal yapıt taramaları yapılarak meydan çalışmalarıyla direkt dönemin şahitleriyle görüşüldü. Prof. Dr. Ramazan Özgan ve Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı birlikte bilimsel raporlar hazırladı. Yapılan araştırmaların sonuçları ve hazırlanan raporlar, Manhattan Bölge Savcılığı ve Amerikalı İç Asayiş ve İstihbarat Birimi’ne iletildi.

İMPARATOR HEYKELİ KOLEKSİYONERDEN ALINDIOrtak yürütülen icraat sonucunda ABD’li koleksiyonerde bulunan Burdur’un Bubon Antik Kenti’nden büyüklük dışına çıkarıldığı saptanan Roma İmparatoru Lucius Verus’un kayırıcı boyutundaki bronz heykeli ve Antalya’daki Perge Antika Kenti asıllı Roma dönemine ilgilendiren 4 parçadan oluşan sütunlu lahit iade alındı. Verus’un heykeli, günümüze ulaşabilen herif boyutundaki kıymetli tunç heykellerden biri namına öne çıkıyor. Antika çevrim tunç döküm heykellerinin birçoğunun eritilip günümüze kadar başka alanlarda huruç olması, ilhan heykeline ayrı tıpkısı önem kazandırıyor.2 MÜZAYEDEDE 4 KIVILCIM ESERİN SATIŞI DURDURULDUYine yürütülen çalışmalarda Batı Anadolu’üstelik M.Ö. 3 binde hoşgörülü yerine görülen, şematize edilmiş eş figürlerinden, erken Bronz Çağı’na tarihlendirilen mermer ‘Kusura tipi idol’ ile Balıkesir’den uğrun yollarla mevki dışına çıkarıldığı tespit edilen ve hem Yunan hem bile Roma mitolojisinde güzeşte Anadolu kökenli aynı tanrı olan gümüş Apollon heykelciği BENDE’deki açık artırma evinde tespit edildi. Oturur şekilde betimleme edilmiş Attis heykelciği ve Isparta’nın Pisidia Antiokheia Antika Kenti’e ilişkin sütun pişmiş toprak resim ise apayrı bire bir müzayede evinde saptandı. Küçük Asya’dan kaçırıldığı belirlenen 4 eserin satışı durduruldu. Toplam 9 parçadan oluşan 6 eserin iadesi Türkiye’ye sağlandı. BAKAN ERSOY TANITACAK

Eşsiz tarihi bırakıt, New York Hars ve Tanıtma Müşavirliği vasıtasıyla teslim alınarak, 22 Ekim’üstelik gelgel yoluyla Antalya’ya ulaştırıldı. Asar Antalya Müzesi’nde koruma altına alındı. Asıl vatanına kavuşan eserlerin tanıtımı, 13 Son Teşrin Aksata haset Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Manhattan Havza Savcılığı ekibi eliyle yapılacak. Merasim ile birlikte eserler ziyaretçileriyle buluşacak. Küçük Asya asıllı mirasın iadesinin, KÖLE ile Türkiye ortada son yıllarda kalan teşrikimesai ile kaçakçılığın önlenmesi ve yasa dışı eylemlere alın gelişen tutumun şanlı bir göstergesi olduğu anlatım edildi.

Share: