Rize haberleri… Rize Kent Hastanesi deniz dolgu çalışmalarında sona yaklaşıldı

Rize’da deniz doldurularak inşa edilecek 850 akak kapasiteli Rize Site Hastanesi amacıyla çalışmalar devam ediyor.

Taşlıdere ve Hamidiye mahalleleri arasında 340 bin metrekare konusunda yapılacak Rize Şehir Hastanesi amacıyla dolgu dayanak çalışmalarına sülale ayında başlandı. Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Rize Valisi Kemal Çeber, AA muhabirine, Rize Şehir Hastanesinin inşa edileceği alandaki bahir dolgu çalışmalarının yüzde 80’lere yaklaştığını söyledi.

Diğer taraftan da eksiltme çalışmalarının devam ettiğini tamlayan Çeber, “Kısa süre içerisinde, yıl sonunu bulmadan ihalesini yapacağız. İki yıllık tıpkısı süre içerisinde bile vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.

Çeber, güzelce ayrımsız şifahane nesir edileceğini ifade ederek, “850 nitelikli yataklı bire bir şifahane olacak. İhtiyaç çabucak biz o sayıyı 1500’e büyüklüğünde çıkarabileceğiz. beher hastamız yattığı odadan bahir manzarası görecek.” diye niteleyerek konuştu.

Hastanenin mimarlık açıdan bile çok fena hâlde olacağını, Rize- Artvin Hava Meydanı üzere dolay mimarisi ve karakterini yansıtacağını nâkil Çeber, etrafındaki bostan ve rekreasyon alanlarının birlikte bir şekilde yapılacağını kaydetti.

Vali Çeber, hastanenin hemen Rize’ye değil, Artvin’e, Erzurum İspir’den Rize’ye büyüklüğünde olan bölgeye, bir zamanda Gürcistan’a üstelik hizmet edeceğini aktararak, şöyle dedi:

“Onunla dahi yeterli kalmayacağız. Hedefimiz Ilımlı Asya’nın 4 milyon civarında olduğunu bildiğimiz nitelikli afiyet hizmeti ihtiyacı olan vatandaşları. Yani normal hizmetlerini alıp de kalifiye aynı hizmet için başka yere gerekseme duyan Itidalli Asyalıları de hedefliyoruz. Onları afiyet turizmi ile beraber bu hastanemize getireceğiz. Örneğin böbrek ameliyatı olacak. Diyeceğiz ki ‘Gel üç aktarılma seni Rize’üstelik yaylalarda rehabilite edelim, sonraları ameliyatını ol, sonrasında tıpkısı hafta henüz icap termal tesislerimizde gerek yaylalarımız de söz. Ondan bilahare hem beynen hem fiziken sağlıklı şekilde ülkene dön’. Hakeza hedeflerimiz var. Bu hedefler amacıyla yapılan ayrımsız hastane olacak.”

Share: