Rize haberi! Rize’nin yıpranmamış lezzeti ‘Palamut Dolma’nın patentini aldılar

Rize’de aynı balık restoranı bu sene Karadeniz’de çokça tutulan palamuttan yola çıkarak Pelit dolması yaptılar ve patentini aldılar.

Rize’de bir balık lokantasında işletmecilik fail Okan Çolak, mutfakta balık konusunda yıllarını veren ustalarla tıpkı araya gelerek balıktan farklı ayrımsız haz idrak etmek için say başlattı. Ustalarla bu arada aldıkları karar sonrasında bu yıl Karadeniz’de bolca tutulan palamuttan yola çıktılar ve ‘Palamut Dolma’ yaptılar. Rize’ye bakir bire bir balık ürünü gidermek amacıyla girdikleri bu yolda önceki deneme galat yöntemiyle pişirdikleri yemekleri kendilerinin tatmalarının peşi sıra müşterilerin beğenisine sundular. Ürünler arasından yer haddinden fazla ilgi çeken sivri dolmayı deneyen müşteriler bu yeni lezzeti sevmesi konusunda öz buldukları yemeğin patentini yalnız aldılar. İşletme sahibi pelit dolmayı müşterilerin haddinden fazla beğendini ancak palamutun mevsimlik tıpkı balık olduğundan çevre yalnız palamutta tükenmek için kullanılmamış lezzetler üretmeye çalışacaklarını söyledi.

“Rize bölgesinde balık sektörünü biraz daha üst kademeye yollamak istedik”

Beraber çalıştıkları ustalarıyla bir araya gelerek Rize’ye balık sektörüne kullanılmamış tıpkısı kemirmek pekiştirmek için çalışmaları sonucu Sivri Dolma’yı bulduklarını söyleyen pres sahibi Okan Çolak, “Rize bölgesinde balık sektörünü biraz daha arka kademeye vurmak istedik. Henüz farklı ne yapabiliriz diye niteleyerek ön tıpkı planlama yaptık. Etraflı yıllardır balık ve yemek sektöründe bulunan aşçılarımız var. Hepsiyle tıpkısı planlama yaptık. Balıklardan ayrımlı ayrımsız ezgi hangi çıkarabiliriz diye niteleyerek aynı emek yaptık. Daha sonrasında ‘dolma yapabiliriz’ dedik. Zevk üstüne pekâlâ evet diyerek deneyim yanılma yöntemini kullandık. Deneme galat tarafından Palamut Dolma’nın 3 aşamalı pişirme yolunu yaptık. Sonrasında geliştirdik. Müşteriye sunduk. Önce biz tadımını yaptık daha bilahare müşteriye sunumunu yaptık. Çokça beğenildi. Pelit mevsim balığı olduğu üzere biz bu yemeği Pelit olduğu ant yapabiliriz. Pelit zamanı bitince farklı balıklardan üstelik bu dolmayı yapabilir miyiz diye bakacağız. Bu mevsim içerisinde palamutu değişik şekillerde, farklı tatlarda seyretmek isteyenler bize geliyor. Yemeği nikbet edeni haddinden fazla çok var” şeklinde konuştu.

“Yemek lezzet açısından hangi büyüklüğünde uzvi olursa mebzul olur diye düşündük”

Palamut dolmanın içimli olabilmesi amacıyla yemeğin hep içindeki ürünlerin uzvi seçildiğini rapor eden Çolak, “İçerisinde ayrımlı benzeri sebzemiz bulunmayan. Domates, biber ve soğan var. Münezzeh tereyağı kullanıyoruz. Ürünlerimizin örgensel olmasına ilgi ediyoruz. Kemirmek ezgi açısından ne büyüklüğünde uzvi olursa gani olur diye niteleyerek düşündük. Yemeğin çokça mufassal aynı aşaması namevcut ama pişirme aşaması az buçuk etraflı. Yaklaşık bir 30 an fırında kalması gerekiyor. Pişme aşamasına andıran kaşarını ilave ediyoruz” ifadelerini kullandı. – RİZE

Share: