Rize haberi: Rize’nin kullanılmamış lezzeti ‘Palamut Dolma’nın patentini aldılar

– Rize’nin bakir lezzeti ‘Pelit Dolma’nın patentini aldılar

Palamut mübarek olunca ortaya bakir lezzetler çıkmaya başladı

RİZE – Rize’de aynı balık restoranı bu yıl Karadeniz’de çokça tutulan palamuttan yola çıkarak Palamut dolması yaptılar ve patentini aldılar.

Rize’de benzeri balık lokantasında işletmecilik eden Okan Çolak, mutfakta balık konusunda yıllarını veren ustalarla tıpkısı araya gelerek balıktan ayrımlı tıpkı ezgi fehmetmek amacıyla iş başlattı. Ustalarla bu arada aldıkları karar sonrasında bu sene Karadeniz’de bolca tutulan palamuttan yola çıktılar ve ‘Palamut Dolma’ yaptılar. Rize’ye yıpranmamış tıpkısı balık ürünü uzaklaştırmak amacıyla girdikleri bu yolda önceki tecrübe galat yöntemiyle pişirdikleri yemekleri kendilerinin tatmalarının ardından müşterilerin beğenisine sundular. Ürünler arasından yer haddinden fazla dikkat çekici sivri dolmayı deneyen müşteriler bu yeni lezzeti sevmesi üzerine zat buldukları yemeğin patentini yalnız aldılar. İşletme sahibi pelit dolmayı müşterilerin çokça beğendini fakat palamutun sezonluk bir balık olduğundan ötürü vakit kaybetmeden palamutta tükenmek üzere yeni lezzetler üretmeye çalışacaklarını söyledi.

“Rize bölgesinde balık sektörünü az buçuk henüz arka kademeye atmak istedik”

Beraber çalıştıkları ustalarıyla benzeri araya gelerek Rize’ye balık sektörüne kullanılmamış tıpkı kemirmek beslemek amacıyla çalışmaları sonucu Pelit Dolma’yı bulduklarını belirten pres sahibi Okan Çolak, “Rize bölgesinde balık sektörünü biraz elan ense kademeye dayanmak istedik. Daha farklı hangi yapabiliriz diye niteleyerek yöre tıpkısı planlama yaptık. Detaylı yıllardır balık ve yemek sektöründe kâin aşçılarımız var. Hepsiyle tıpkısı planlama yaptık. Balıklardan ayrımlı bire bir ezgi ne çıkarabiliriz diye niteleyerek bir mesai yaptık. Daha sonrasında ‘dolma yapabiliriz’ dedik. Ezgi konusunda kuşkusuz peki diye niteleyerek tecrübe yanılma yöntemini kullandık. Sınama yanılma aracılığıyla Sivri Dolma’nın 3 aşamalı pişirme yolunu yaptık. Sonrasında geliştirdik. Müşteriye sunduk. Ilk tığ tadımını yaptık henüz sonra müşteriye sunumunu yaptık. Çokça beğenildi. Pelit sezon balığı olduğu için biz bu yemeği Pelit olduğu ant yapabiliriz. Sivri zamanı bitince özge balıklardan da bu dolmayı yapabilir miyiz diyerek bakacağız. Bu mevsim içerisinde palamutu ayrımlı şekillerde, ayrımlı tatlarda nezaret etmek isteyenler bize geliyor. Yemeği alçalma edeni haddinden fazla aşkın var” şeklinde konuştu.

“Aşındırmak haz açısından hangi kadar örgensel olursa ferah peki diye niteleyerek düşündük”

Pelit dolmanın lezzetli olabilmesi üzere yemeğin bilcümle içindeki ürünlerin uzvi seçildiğini rapor fail Çolak, “İçerisinde değişik benzeri sebzemiz yok. Domates, biber ve soğan var. Katışıksız tereyağı kullanıyoruz. Ürünlerimizin örgensel olmasına özen ediyoruz. Yemek zevk açısından ne kadar uzvi olursa dolgunca evet diye düşündük. Yemeğin haddinden fazla ince ayrımsız aşaması yok amma pişirme aşaması az buçuk detaylı. Tahminî bir 30 dakika fırında kalması gerekiyor. Pişme aşamasına andıran kaşarını arttırma ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: