Rize haberi! Rize Şehir Hastanesi projesinin dolgu çalışmaları sürüyor

Rize Şehir Hastanesi projesinin dolgu çalışmaları sürüyor

RİZE Rize’da yapılacak olan 851 yataklı şehir hastanesi projesinin dolgu çalışmaları sürdüğü ve dolgu çalışmalarının yüzde 70’nin tamamlandığı bildirildi.

Gündoğdu mahallesi sahilinde 350 dönümlük alanda 8 milyon ton deniz dolgusu üstüne yapılacak 831 yataklı vagon kent hastanesi projesinin dolgu çalışmalarında coşkun faaliyet sürüyor. 2021 sene böylecene Afiyet Bakanlığı tarafından ihalesinin yapmasıyla inşaatına başlanılacak olan ve Rize mimarisine akıllıca bire bir şekilde yapılması planlanan site hastanesinin dolgu çalışmalarında yüzde 70’in konusunda çıkıldı. Kent hastanesinin tamamlanmasıyla çabucak Rize ve kasaba iller değil daraç dışından bile gelecek olan hastalara de bakım verilecek.

Hastane inşaatında doğaya uyumun sağlanması için ilgi gösterildiğini kaydeden Rize Valisi Eksiksizlik Çeber “Şehir Hastanemizin dolgu çalışmalarında yüzdelik 70’in konusunda çıktık. Yıl sonu gelince birlikte ihalesinin yapılmasını planlıyoruz. İhale çalışmaları Esenlik bakanlığımız marifetiyle yürütülüyor. Sağlık bakanlığı marifetiyle gerçekleştirilecek. İnşallah 2-3 sene tıpkı süre sonradan çok iyice site hastanesine yemeden içmeden ilimiz değil, bölgemiz kavuşmuş olacak. 851 yataklı vagon benzeri hastane olması planlanıyor. Bütünü kalifiye yatak olacak. Şayet ihtiyaç hissedersek bin 500 akak kapasitesine büyüklüğünde çıkarabileceğiz. Hastanemizin inşaatında, gayrı kamu yatırımlarında kim kabilinden bölge mimarisine dikkat göstereceğiz. Doğaya uymaya ilgi göstereceğiz. Rize figürlerini ve Karadeniz figürlerini çokça kullanmaya dikkat göstereceğiz. Havalimanımızda olduğu üzere hastanemizde beğenilen benzeri çatı olacak. Hep odalardan bahir görülecek. Hastanemiz bire bir zamanda aynı yetişek araştırma hastanesi olacağı amacıyla eksiksiz akademik personelin onlara yakışır odaları, derinti salonları, laboratuvarları olacak. Otopark sıkıntısı yaşamayacağımız şekilde otoparkımız olacak. Böylece çokça evire çevire bir hastaneye iki üç yıl sonraları hizmete sunacağız” dedi.

Hastanenin tamamlanarak hizmete girmesi ile Mutedil Asya’birlikte bile birinci sınıf hizmet arayan kitlenin Rize’yi yeğleme edeceğinin altını çizen Çeber “Yalnız Rize’ye değil Artvin’deki, İspir’den bu tarafa sökel ve hastane ihtiyacı hisseden herkese hizmet vereceğiz. Bizim tıpkı hedefimiz henüz var. Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Mutedil Asya’bile kalifiye afiyet hizmeti arayan kitle var. Bunu keyif turizmi anlamında değerlendirmek istiyoruz. Yapacağımız bu modern sayrılarevi ile birlikte oradaki insanlara Rize şehri ve hastanesi olarak hazırız buyurun kadın diyeceğiz. Zat ülkelerinde alışılagelen afiyet hizmeti alıyorlar ama henüz niteliklisini aradıkları zaman, söz gelişi ayrımsız böbrek nakli, uykuluk ameliyatı, saç ekimi, beğenilen operasyon ya üstelik çok ati düzem tetkiklere gerekseme duyduklarında diyeceğiz kim, ‘Rize şehri ve hastanesi kendisine hazırız buyurun eş, sizi hastaneden önce 3 çağ yaylalarımızda gezdirelim, rehabilite edelim, sonraları hastanede ne ihtiyacınız varsa yaptıralım. Sonrasında gene bir hafta henüz bizim yaylalarımızda doğamızda dinlendirip gönderelim’ diyeceğiz. Keyif turizminde de bu sayrılarevi ile beraber koskocaman bire bir noktada olacağız” ifadelerini kullandı.

Share: