Renklendirdikleri karye okulunu öğrenciler için ahenkli kuzuluk getirdiler

Bitlis’in Bölükyazı Köyü İlkokulunda işyar öğretmenler, okul binasının iç ve aut cephe duvarlarını rengarenk boyayıp bahçesine da oyun alanları çizerek öğrencilerine elan evire çevire ortamda ibret el işi imkanı sundu.

Küçük Ay ayında şehre 10 kilometre uzaklıktaki okula atanan başöğretmen vekili ve sınıf öğretmeni Zeynep Aydin, okulu güzelleştirerek öğrenciler için elan ahenktar ağıl aktarmak istedi.

Bunun üzere çalışmalara başlayan Aydin, bakir eğitim tedris yılı öncesinde hoca arkadaşlarıyla alay malay temin ettikleri boyalarla okulun çöz duvarlarının yanında dış cephesini üstelik alkım kadar renklendirdi.

Boyalarla bahçeye oyun alanları çizen öğretmenler, mekân düzenlenmesi kapsamında birlikte direk dikti, eski tekerlekleri boyayıp içine çiçekler ekti.

Boş benzeri bölümü kütüphaneye dönüştürerek okulu henüz kalifiye arkaç getiren öğretmenler, bu çalışmalarla öğrencilerin henüz fena hâlde ortamda ders işlemelerini ve oyunlar oynamalarını sağladı.

“Okula tıpkısı şeyler iaşe etmek istedim”

Aydin, AA muhabirine, okulu öğrenciler için henüz çekimli kuzuluk vermek istediğini söyledi.

Bu amaçla okulu renklendirmeye değişmeyen verdiğini anlatan Aydin, şöyle konuştu:

“Gücük Ay ayında geldiğimde haddinden fazla fazla kar vardı. O zamanki koşullardan ufuk aynı molekül yapamadık ancak hava koşulları iyileştikten bilahare okulu boyamaya değişmeyen verdik. Sarıklı arkadaşlar üstelik havari oldu. Boya ve fırçalarımızı alıp okulumuzu renklendirmeye başladık. Yemeden Içmeden okulun iç duvarları ve dış cephesini değil, bahçesini birlikte boyadık ve devam ediyoruz. Çocuklarımız için oyun sahası ve sıraya girebilecekleri yerleri çizdik. Bahçeye amut diktik, sakat tekerlekleri boyayarak içlerine çiçek ektik.”

Okulda cemi bölüm eğitim verildiğini belirten Aydin, “Kollar evden imdi okulda bulunuyor. Onlara eş olmaya çalıyoruz. Onların tıpkısı şeyler başarmanın duygusunu tatmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Burası onlar amacıyla yalnız okul değil, ayrımsız zamanda bir karı ortamı. Bu nedenle okulu önemsiyoruz ve çalışmalara devam ediyoruz. Elimizden geldiğince onların küçücük kalplerine dokunmaya çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Çocukların okuldaki bu çalışmalardan bahtiyarlık duyduğunu anlatım fail Aydin, “Öğrenciler gelişigüzel gördükleri yerde koşarak öğretmenlerine sarılıyor. Ocak ortamını, ana sıcaklığını hissediyorlar. Bu şekilde okulumuzda farlılıklar oluştu. Farkındalık yaratmaya bitmeme ediyoruz.” dedi.

Share: