Reisicumhur Erdoğan’dan öğrencilere müjde: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere ulaşım desteği sağlanacak

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde terbiye talim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri üzere erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 kat verilecek bu destek yardımıyla yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara rastgele yük getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Güruh sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel konuşu krizin ve asayiş tehditlerinin anbean arttığı bir dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, mal fiyatlarının yükselişi ile istihsal ve tedarik kanallarının tıkanması ile başlayan ve sükûnet ihtimali ile tırmanan bu sancılı zaman bittabi ülkemizi üstelik etkilemektedir. Büyüklük ve milletçe kesintili barhana akınından avlu pahalılığına büyüklüğünde bire bir kol baskı ile uğraş ediyoruz. Fakat Türkiye özge devletlerden farklı namına uzunca aynı süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların birlikte etkisi ile tehditleri başlangıçta görebilme ve acilen tedarik alabilme kabiliyetine topluluk ayrımsız ülkedir. Fiilen rastgele küresel akse ve arkası sıra yaşanan ağız dalaşı Türkiye’nin bu vasfını tıpkı sefer elan tasdik etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile sağlamlaştırma ettiğimiz asayiş ve sosyal mimarimiz bizi bölgemizdeki diğer kaoslara cebin bile korunaklı kuzuluk getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme faziletli istihdam rakamına ulaşmış olduk”

Diplomaside uzun uzun bir süredir uğranan çifte standartların yıpranmamış lehçe dalgalanmalar karşısında tartılı ve yapıcı politikalar ihya imkanı sağladığına vurgu özne Cumhur Reisi Erdoğan şunları kaydetti:

“Hesaplı saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde global krizin tahripkâr etkilerini en az düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa başta almak için tüm dünyayı kişmiri kara düşündüren erke krizini hem mahiyet çeşitlendirmesine anbean hem yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek tedarikli yakalandık. İstihdam odaklı tutum programımız yardımıyla sükûnet tehlikesinin anbean elan faziletkâr sesle konuşulduğu ayrımsız dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık. İşte zaman ağustos kocaoğlan avarelik rakamları açıklandı. Buna göre avarelik oranı benzeri önceki taban bakarak 0,4 puanlık azalış ile yüzdelik 9.6 ile biricik haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun üzerine bundan sonra. Böylecene Cumhuriyet tarihinin arz erdemli istihdam rakamına erişmiş olduk. Hükümetlerimiz döneminin averaj enflasyonu yüzdelik 13 iken, sonuç günlerde yaşadığımız sıkıntıların değişik politik ve içtimai saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını gine anımsatmak istiyorum. Pahalılık ile mücadelemizi sürdürürken rastgele kesimden insanımızın hanay pahalılığının öğün açtığı zenginlik kaybını telafi edecek adımları de birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu ana kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı”

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Toplu Bölük İdaresinin yaptığı hazırlıkların peşi sıra İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini elan önce paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakınları ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu temel büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4 buçuk milyonu kül şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna kadar bitmeme edeceği ayn önüne alındığında bu rakamların daha bile artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin bildirme şişman içtimai bölük projesi olan bu kampanyamıza gösterilen ağır sıklet bandaj bizi daha gelecek adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin geçmiş etabındaki rakamı 250 olan ev sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk girişim 250 bin konutumuzu 2 yıl içerisinde adalet sahiplerine doğrulama edeceğiz. Konut inşası amaçlı yer sayısını dahi 1 milyona tart kararı aldığımızı tıpkı süre geçmiş duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı faaliyet ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile ilişik hazırlıkları tamamladı.”

“Beraberinde parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada basamak nesir edilmesi talebinde bulunabilecek”

Sosyal göz projesine bile parsellerin birlikte dahil edildiğini tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Baş Başa parsellerdeki türe sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada hane inşa edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde istinatgâh fazlalık 4 yahut 5 kalpsiz geçmeyecek. Bu şekilde inşa edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla de işbirliğine gidilecek. Basamak amacı yer ve işyerlerinin başvuruları zaman itibarıyla alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki adalet sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını açıklık ayından itibaren alabilecekler. Yer tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Mutlak parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ödeme modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Paylı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’bile Ankara, Afyon, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diyerek konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde yetişek öğretim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız”

Darülfünun öğrencilerine dahi müjdelerde kâin Erdoğan, “Tıpkı sava birlikte darülfünun öğrencilerine çevirmek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim bilimi tedrisat gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 kere verilecek bu bindi sebebiyle yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara seçme dara getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız için Halkbank vasıtası ile 60 ay mehil ile ve yüzdelik 7,5 getiri oranı ile istifade edebilecekleri 100 bilyon teklik tıpkı güven kampanyası başlatıyoruz”

Ayrımsız özge müjdelerinin de esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Seçme periyot olduğu kabil salgın ve uğraş şartlarının önümüze çıkarttığı takatli süreçte dahi esnaf ve zanaatkarlarımızın yanı sıra olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı düz veriyoruz. Bilfarz geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Eş Girişimci Kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üzerinde aynı nesep kullanmıştır. Gençlerimiz için çeşitli adlar altında başlattığımız girişim kredilerinden 52 bin hayat, 10 milyar liralık tıpkı kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Demin bile Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız yeni aynı cesaret bindi paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız üzere Halkbank vasıtası ile 60 kamer önel ile ve yüzdelik 7,5 ürem oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 bilyon lira ayrımsız güven kampanyası başlatıyoruz. Hemen bununla kalmıyor, yüreklilik eğin limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve taşıt kredisi limitlerini da 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Taze girişimcilerimizin başarısız faizli itimat limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını de 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan güven kullanıp dahi takibe düşen esnaflarımıza 6 ayak tabanı büyüklüğünde et kafalı ödemesiz, 36 taban kadar vadeli yüzde 4 faizli yüreklilik ile borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 milyar metreküpten iki ikmal artış ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Enerji alanında da mefret adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak talepteki beklenen artışlara ve beklenmeyen kesintilere cebin hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile gelişigüzel Avrupa’nın enerji en güvenliği üzere bile eleştiri öneme eş TANAP’ın kapasitesini almanak 16 milyar metreküpten 2 itmam artma ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbür anlaşması ile bu ülkenin kıta sahanlığındaki petrol ve türevlerinin çıkartılması üzerine eskimemiş bire bir işbirliği alanı oluşturduk. Antrparantez Ana Deniz, Şimendifer, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Müttehit Zenci Emirlikleri ile erke alanında eskimemiş işbirliklerimizin önünü açacak temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Aynı geceleyin ansız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen hesabına getiriyoruz”

Çizik güvenliği noktasında güvenlik güçlerinin 7/24 uyanıklık halinde olduğuna dikkat calip Erdoğan, “Yıldırı örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve düzenlilik güçlerimize yönelik hiçbir saldırıyı karşılıksız ve cezalandırılmamış bırakmıyoruz. hudut dışı harekatlarımızı kendi önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Çıktı terör örgütleri ile gelişigüzel ülkemize husumet besleyici herkesin yavaş rüyası haline gelen, ‘Benzeri tün ansızın gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine hesabına getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: