Reisicumhur Erdoğan: Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık (2)

‘ŞİMDİ SIRA 2053 VİZYONUMUZDA’

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye büyüklüğünde değme alanda kalkınmanın alt yapısını koca ölçüde tamamladıklarını tamlayan Reisicumhur Erdoğan, “Demincek ilk kânun anne hedeflerimizde. 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene önce milletimizle, 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kavşak bükmüştü. Zaman dahi 2053 vizyonu dedikçe, bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça, tekrar analog tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği seçkin kazanımı güya başına indirilmiş varyos gibi görerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca takip ediyorum. Dünyada kişi ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak hatta bunu yalınlık dileyecek büyüklüğünde soysuz tıpkısı güruhun yaşadığı ayrımsız ayrıksı meydan var mıdır, bilmiyorum. 18 Mart Çanakkale Köprüsü’ne önceden, ‘Bu peki mu’ diye bizimle numara geçtiler. Bunlara göre imkânsız. Zira iki kulenin arasındaki aleniyet mesafesi, dünyada eşi benzeri sıfır benzeri 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Oralarda yeri geldi, günlerce bekledik. Ama şimdi 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Bir şeyi Osmangazi’birlikte yaptık. Ayrımsız şeyi Çetince Odalık Namuslu Köprüsü’nde yaptık. Bir şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak de Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza bire bir husus türlü mi? Imkânsız. Neden? Zira bunlar, uygarlık denildiği ant yalnız İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Ama ‘Ne dedik’; yola çıktığımızda batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda üstelik o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak” dedi.

’76 ÜNİVERSİTEDEN 208 ÜNİVERSİTEYE ÇIKTIK’Üniversiteleri 81 vilayetin 81’ine bile taşıdıkların kaydeden Erdoğan, “Hangi dediler? ‘Ya bu kadar üniversiteye ne gerek var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz, Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil; hep profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara asmak. Tatlıses, Şanlıurfa ile ait bir dönem ‘Oxford vardı dahi tığ mi gitmedik?’ dedi. Demincek tığ bile hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a büyüklüğünde taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Veca, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bilcümle hocalarımızla bu arada buralarda var mıyız? Varız. Bu tıpkısı şeyi gösteriyor. Kentlileşmiş olmak budur, çağdaşlaşma budur, çağı anlamak budur, çağcıl savaş budur” diye konuştu.Erdoğan, Ankara’üstelik ikinci ayrımsız şehir hastanesinin bile geçenlerde hizmete açılacağını duyurarak, “Ankara’dahi bilindik birinci kent hastanesini açtık. Hizmete bitmeme ediyor. İkincisini da 1-2 kamer içerisinde açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki şerha dev site hastanesine erbap oluyor. Arkadan Kocaeli geliyor, arkadan İzmir geliyor. Bunları 2-3 ay içerisinde yapıyoruz. Yaparız, bahis değil; aksiyon üretiriz” ifadelerini kullandı.’BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA YÜZDE 30- 35 İNDİRİM YAPACAĞIZ’Erdoğan, Tarım Güven Kooperatiflerinde satılan ürünlerde bile indirime gidileceğini meni ederek, “Marketlerde benim vatandaşımı yük sokanlar; Ekincilik Güven Kooperatifleri talimatı aldı. Koyun kuzu etinde yüzde 25 indirimi başlatmıştık. ve bu sabahleyin Ekincilik Güven Kooperatifi ile konuştum. Bakanım da filhakika gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 kabil ayrımsız indirimle satışına başlayacağız. ve bu piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek. Tarım Güven Kooperatifi’nin 1300 devam marketi var. Bunun yanında gayrı özel sektörün birlikte sayıları çok aşkın. Onlar ne yapar bilmem amma Ekincilik Emniyet adına bu indirimi yapacağız. Takkadak ette mi? Müfit. Ekincilik Yüreklilik’nin sair ürünlerinde üstelik; şeker, buğday, un aklınıza hangi gelirse bilcümle bunlarda üstelik hele 30-40 soy üründe da bir lahzada indirime gidecek. Talimatımız şu; sen kar üzere çalışmayacaksın. Sen sadece başa mir noktasında, benim vatandaşımı koruyacaksın. Deminden Ekincilik Emniyet Kooperatifi bile bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak” dedi.’YUNANİSTAN, TETEBBU GEMİMİZDEN HADDINDEN FAZLA RAHATSIZ OLMUŞ’

Abdülhamid Eğlek Tetebbu Gemisi’nin esbak Mersin’den uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan bundan çokça huzursuz reşit. ‘Bu Erdoğan ne yapıyor’ demiş. Erdoğan tıpkı molekül yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada önce. Öyle ayrımsız taharri gemisi. Senelerce, paramızla muayene yaptıracak gemi kiralayamazdık. Amma şimdi bizim 4 kıta araştirma gemimiz var. 2 çıngı sismik araştırma gemimiz var. Demin güçlüyüz. Sarp duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Şunu birlikte unutmayacağız; bize durmak yakışmaz, durmak yok yola devam. Durmadık, taraf gelip yatmadık. Mösyö Eksiksizlik gibi kıvrılmış açım töreni yapmadık. Bu işleri yaptık. Tıpkısı bile Kağıthane’üstelik esas atmama töreni yapıyorlar. Hangi günlere kaldık” diyerek konuştu.

Share: