Prof. Dr. Çıpa: “Yağışların düzensiz olması keder veriyor”

Prof. Dr. Demir: “Yağışların ağır aksak olması keder veriyor”

“Samsun başta tutmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde diri insanlarımızın önümüzdeki birkaç kamer, çok şapadanak değişimlere hazır olmaları gerekiyor”

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ekincilik Fakültesi Zirai Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Çıpa, “Aldığımız yağışlar meteorolojik anlamda, sulak alanlar ve zirai anlamda umut donör yağışlardır. Fakat bu yağışların düzensiz olması, bundan sonraki süreçte birlikte düzensiz devam edeceği anlamına geliyor ki bu biraz bizleri endişelendiriyor” dedi.

Samsun geneline ilkgüz ayında metrekareye 115,8 kilogram, 12 Ilk Teşrin bakımından ise metrekareye 40,6 kilogram yağış düştü. Yaşanan yağışların çevreye etkisi ile ilişkin bir değerlendirmede mevcut Prof. Dr. Yusuf Demir, yağışların Samsun’birlikte mevcut su kaynakları açısından umut donör olduğunu fakat yağışların kesintili olmasının keder verdiğini belirterek, “Samsun başta kalkışmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde canlı insanlarımızın önümüzdeki biraz ay, haddinden fazla dangadak değişimlere hazır olmaları gerekiyor” diyerek konuştu.

“İklim hakeza devam ederse kar yağışı dengesizliği ve düzensizliği bitmeme edecek kadar gözüküyor”

Prof. Dr. Çipo, “Akıbet yıllarda global iklimin etkisi hem dünyada hem birlikte ülkemizde her an artmaya devam ediyor. Buna merbut yerine hem ülkemizde ve bölgemizde sonuç biraz yılda maatteessüf yağış rejiminde ki değiş hem dahi iklim olaylarındaki değişim hepimizi direkt etkiliyor. Karadeniz Bölgesi özelinde ise yaz aylarının berenarı yaşlı ve haddinden fazla hamam geçmesi görülebiliyor. Bilindiği için birlikte sonuç yılların yeryüzü hamam yaz iklimini bu aktarılma geçirdik. Hele nemin yüksek olması bizleri çıktı etkilemiş oldu. Sonbahar dönemine girdiğimizde bile deniz suyu sıcaklığının yüksek olması ve bununla birlikte mevrut ağır aksak yağmur rejimi ile karşı karşıyayız. Arada Sırada haddinden fazla ateş mufassal süren yağışlar alabiliyoruz. Bu yağmur rejimi özellikle nemin denizden buharlaşmasının etkisiyle üstelik böyle muvazenesiz devam etmesi beklediğimiz ayrımsız süreç olacak. Yağmur rejimi değişkenliği yaşadığımız iklimsel hayat düzenimizi, aniden flama artışı ve düşüşlerini yanı sıra getiriyor. Samsun başta tutmak amacıyla Karadeniz Bölgesi’nde canlı insanlarımızın önümüzdeki beş altı ay, çok şapadanak değişimlere hazır olmaları gerekiyor. Aldığımız yağışlar meteorolojik anlamda dahi tarımsal anlamda dahi düş donör yağışlardır. Fakat bu yağışların ağır aksak olması, bundan ahir süreçte da kesintili bitmeme edeceği anlamına geliyor ki bu az buçuk bizleri endişelendiriyor” şeklinde konuştu.

“Temel bizim beklediğimiz kış yağışlarıdır”

İklimin bu şekilde devam etmesi halinde kış yağışlarının da düzensiz olabileceğini ifade fail Yusuf Çıpa, “Sonbahar aylarına girdiğimizde deniz suyu seviyesinin normalin üzerinde devam etmesi şita kocaoğlan için biraz elan titiz olmamızı gerektiriyor. Bu kış döneminde abuhava hakeza bitmeme ederse kar yağışı dengesizliği ve düzensizliği bitmeme edecek kabilinden gözüküyor. Yağışlarımız anca gözüküyor kim sonbaharda bile düzensiz de olsa bitmeme edecek. Bu bildirme azından su kaynaklarımız açısında tıpkısı çıngı da olsa rüya vericidir. Asıl bizim beklediğimiz kış yağışlarıdır. Bahir suyu seviyesinin yüksek olması bizi endişeye atıf ediyor. Karadeniz Bölgesi’ndeki deniz suyu sıcaklığı ise ortalamanın üzerinde seyrediyor. Bu hepimizin hayat kalitesini etkiliyor. Halkımızın günlük gelgel değişimlerine amade olması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Share: