Polisin kaçakçıların elinden kurtardığı örümce maymunlara özenle bakılıyor

Erzurum’birlikte efsanevi kaçakçılarının elinden kurtarılarak Doğa Dulda ve Milli Parklar (DKMP) Şubesince siper altına alınan örümce maymunlara özenle bakılıyor.

Kentte benzeri süre ilk İl Itimat Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaş Bölüm Müdürlüğü ekipleri, Erzurum- Erzincan kara yolu Aşkale aplikasyon noktasında denetim yaptı.

Durdurulan bire bir araçta 10 örümcek maymun ve 80 kişmiri iskete kuşu ele nâkil ekipler, hayvanların İran’dan İstanbul’a götürüldüğünü belirleme ederek, durumu DKMP Erzurum Şube Müdürlüğüne bildirdi

Maymunlar hayvanlar bahçesine gönderilecek

DKMP’de memur veteriner doktor Selçuk Albayrak ve dirim bilimci Burak Ekinci aracılığıyla konfirmasyon alınan zooloji, esirgeme altına alındı.

İlk muayenelerinde sağlık sorunları bulunmayan, elma, muz, armut ve fıstıkla sönümsüz maymunlar, akıllıca görülen hayvan bilimi bahçesine gönderilecek.

Şüphelilere 119 bin 108 liralık ukubet uygulandı

Olayla ilgili ifadeleri alındıktan bilahare başıboş bırakıldığı öğrenilen 3 şüpheliye Esmer Avcılığı Kanunu kapsamında 119 bin 108 teklik ukubet kesildi.

Karaca iskete kuşları üstelik bölgedeki yer mail natürel ortamına salınacak.

Veteriner Albayrak, AA muhabirine, maymunlara özenle baktıklarını söyledi.

Hayvanların geçmiş muayenelerinde keyif problemi ile karşılaşmadığını anlatım fail Albayrak, “Ellerimle beslediğim örümce maymunların bana göstermiş oldukları sıcakkanlılıktan belde birlikte ayrı ayrımsız mutluluk yaşıyorum. Örümcek maymunlar sosyalleşmeye haddinden fazla öğür canlılardır.” dedi.

Bakım ve tedavi amacıyla konfirmasyon aldıkları her hayvana özenle ve titizce baktıklarını tamlayan Albayrak, maymunlara dahi benzeri hassasiyette yaklaştıklarını anlattı.

Maymunların güdük sürede kurumun makul gördüğü tıpkısı hayvanlar bahçesine götürüleceğini dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:

“Hayvanların bu duruma düşmeleri esasen biz insanoğlunun hatasıdır. Zira tığ onlara benzeri birey nakil gözüyle bakmıyoruz, evimizde ayrımsız bezen eşyası kabil davranıyoruz. Lütfen şunu unutmayalım, hayvanat bezen eşyası değildir ve onlar evimizin tıpkısı köşesinde değil katıksız ortamlarında güzeldir. Inanma teşkilatımıza birlikte çakal çalışmasından periferi teşekkür ederiz.”Share: