Pandemi döneminde çarkıt kayıt topladı, şehrin önceki antikacısı oldu

Pandemi döneminde bozuk pırtı topladı, şehrin önce antikacısı oldu

Antikacı Zor Rast Köksal: “Sakat eşyalara merakım pandemi döneminde başladı”

KIRŞEHİR Kırşehir Zanaatkarlar Çarşısı’nda pandemi döneminde düşkünlük saldığı çarkıt pırtı çokluk fikri ile antikacı dükkanı açan Çetin Sadık Köksal, şehrin önce antikacısı oldu.

Cumhuriyet Altını Tarihinin önceki külliye projesi olan Cömert Evran Külliyesi Zanaatkarlar Çarşısı’nda Çetin Essah Köksal adlı antikacı, Türkiye’da değişik bölgelerden topladığı antika eşyaları Kırşehir’üstelik satışa sunuyor. Bursa, İstanbul, Ankara kabilinden illerde acayip pazarlarının şişman bağ gördüğünü aktaran Köksal, Kırşehir’birlikte açtığı pres ile balaban ayrımsız eksikliğinde giderildiğini söyledi. Köksal, “Pandemi döneminde insanlar çekişme yapmak için koşuşturdu. Bende o dönemlerde antika eşyalara zül saldım ve Cumhuriyet Altını tarihinin geçmiş külliye projesi alanında üstelik çalışmaya başladım” dedi.

Kırşehir’birlikte, Zanaatkarlar Çarşısına gelen insanların 100 almanak semirtilmiş boya tabelalara demet gösterdiğini belirten Köksal, “İnsanlar, umum işçiliği ürünlerine ciddi oranda rabıta göstermekte 1960’ların benzen bidonlarına olan bağlam faziletkâr. Semirtilmiş boya tabelalar ve 100 sene önceki insanların kullandığı familya malzemeleri ilişki odağı oldu. Evlerinde gün doğusu köşesi özne ve eski gereç koleksiyonu olanlar amacıyla da ilginin odak merkezi oldu” diye konuştu.

Yaklaşık 800 almanak Ahilik geleneğinin yaşatılması için hayata geçirilen Kardeş Evran Külliyesi içindeki Zanaatkarlar Çarşısı’nda 32 patika grubu esnafları üstelik hareketlilik gösteriyor. Çarşının Kardeş Çarşısıyla birleşik olması de ticari neşelilik merkezinin şehirde vadi değiştirmesine illet oldu. Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Yüreklilik ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Eşkâl Birliğinin maddesel desteğiyle yaptırılan Zanaatkarlar Çarşısı, bünyesinde işinin ehli zanaatkarları barındırıyor.

Share: