Pamukova’da ayva üreticileri efdal rekolte beklentisiyle hasat mesaisinde

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde ayva üreticileri, faziletkâr rekolte beklentisiyle hasat mesaisi yapıyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne sâdır ilçenin bildirme muhteşem gelir kaynakları ortada düzlük düz coğrafi tescilli “Pamukova ayvası”, ağaçlardan toplanarak bahçede kalitesine bakarak ayrılıyor.

Daha sonra paketlenen ayva, traktörlere yüklenerek istiflenmek amacıyla sevimsiz hava depolarına taşınıyor.

Bölgede yetiştirilen ayva, çöz piyasanın yanı sıra Rusya ile birçok Avrupa ülkesine gönderiliyor.

Pamukova Tarım Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, Pamukova’bile yetiştirilen ayvanın, bölgenin arazi yapısı ve abuhava şartları nedeniyle çokça kaliteli olduğunu söyledi.

Ayvanın istem gören ayrımsız ürün olduğunu dile getiren Ulukaya, “Pamukova ayvası denilince tüccarımız satmakta ağırlık çekmiyor. Pamukova, Geyve ve Sapanca bölgesindeki ayvamız, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyor. Yüzde 30’u ihracat Avrupa ve Rusya’ya, yüzdelik 70’ini bile çöz piyasada tüketiyoruz.” diye konuştu.

Ulukaya, üreticinin bu sene verimden mutlu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Bu yıl üreticimiz kalite ve verimden çokça memnun. Geçtiğimiz yıllarda dönümüne 3 titrem aldığımız bahçelerden alelumum bu sene 4 ton civarında ayva alıyoruz. Rekolte ve kalite olarak küçük bu yıl memnunuz ama değer adına maalesef istediğimizi yerlerde değiliz. Bu birlikte çiftçimizi mağdur etmekte. 13 bin dekar üzerinde ayva yetiştiriciliği yapılmakta, bu yıl 45-50 bin ton rekolte bekliyoruz.”

Ayva fiyatlarının geçen yılla ayrımsız olduğunu anlatım fail Ulukaya, “Fiyatlar bu yıl 2,5-4 liralık aralığında, tüccar dalında kurum yapıyor ama bunun maliyeti elhak 5-6 teklik.” dedi.

Ayva üreticisi Hasan Nasip üstelik 150 dönüm ayva bahçesi olduğunu belirterek, “Bu yıl rekolte ve ayva kalitemiz iyicene. Sabık yıla göre pazarlamada az buçuk sıkıntılarımız var. Bu yüzden bölgemizde genel olarak üreticiler ürünü kendi imkanlarıyla deposuna alıyor. Şita meyvesi olduğu için şu an ciddi tıpkısı tüketim yok. İnşallah gür olacak, umutluyuz.” ifadelerini kullandı.

“Pamukova ve Geyve ayvasının aroması henüz ayrımlı”

İlçede sebze ve semere tüccarlığı fail İsa Gürel ise ayvanın iç piyasada Trabzon, Rize, Kargaşa, Erzurum, Erzincan, Ankara, İstanbul kabil illere, az dışında ise ağırlıklı adına Rusya ile Avrupa ülkelerine gönderildiğini kaydetti.

Türkiye’nin değme yerinden ayva alımı yaptığını dile getiren Gürel, “Pamukova ve Geyve ayvasının aroması daha ayrımlı. Bu bölgenin ayvası onun üzere haddinden fazla tercih ediliyor.” dedi.

Share: