Pabuç fiyatlarındaki artım tamircilere iş yoğunluğu getirdi

Pabuç fiyatlarındaki artış tamircilere hareket yoğunluğu getirdi

BATMAN Batman’da aktif 44 yaşındaki başmak tamircisi Fikri Münevver, 32 yıldır yürütme ettiği mesleğiyle 3 bala büyütüp okuttu. İmkansızlıklardan okuyamayan Okumuş, 32 yıllık mesleğiyle gece gündüz çalışıp evlatları amacıyla düzentileme veriyor.

Başmak fiyatlarındaki artma zımnında insanların başmak tamirciliğine çokça yöneldiğine özen çekici Münevver, insanların 1990’lı yıllardaki üzere başmak tamirine ilgi gösterdiğini söyledi. Aydın, “Bir Vakitler tıpkı tabanı insanlar üç dört nöbet değiştirirlerdi. İşler yoğundu yetiştiremezdik. Ama giderek spor ayakkabı piyasaya girince işçilik olayı tamamen bitti. Tamir olayı de bayağı düştü. Sonuç zamanlarda tamirat olayı yüz değiştirmeye başladı. Değişik bire bir sisteme girdik. Çivi işleri ağız ağıza bitti deminden bulaşık, baskı işleri var. İnsanlar tamirden ırak dururdu” dedi.

Gençlerin tamire gelirken utandığını nâkil Vazıh, “Ben bunu yaşadım. Ailesine, ‘ya hangi tamiri, ben elbet onarım yaptırmaya giderim’ diyorlardı. Amma şimdi öyle değil. Şimdi ego adama diyorum kim, ayakkabın gitmiş olmuyor. Bana diyor ki, ‘bir şeyler yap, dümen edeceğiz.’ Pahalıdır alamıyoruz. Gidiyor mağazaları dolaşıyor bakıyordu alamıyor yine tamire geliyor. İnsanların işlerini yetiştirememe durumuna geldik” diye konuştu.

“32 yıldır bu mesleği yapıyorum 3 yavru okuttum”

32 sene önceki başmak boyacılığı yaparak mesleğe başladığını ve bu meslekte 3 çocuk büyütüp okuttuğunu kaydeden Aydın, bu mesleği Siirtli ustası İsmet Güney’den öğrendiğini dile getirdi. Görgülü, “Devran oldu başladık bu işe ve bibi bitmeme ediyoruz. İşimizden dahi memnunuz. Tek devir acep elan iyisi kabil miydi demedik. Biz işimizi seviyoruz yüklülük yok. Bu meslekte iki kız bire bir kıç okuttum. Tıpkısı koca liseye gidiyor. Diğerleri beş ve ortaokula gidiyor. Elimizden geldiğince onlar amacıyla gür şeyler yapmaya çalışıyoruz yeter ki okusunlar. Mesleğe tevessül nedenim o zamanlarda meslek okuyamamdır. Maddiyattan çevre okuyamadık. Pusula, giyim kuşam alamama durumundan bu mesleğe girdik. Şimdiki imkanlar yoktu” şeklinde konuştu.

Share: