Ovit Tüneli 630 müşteri ile denetleniyor

Rize- Erzurum karaca uğrunda 14 bin 300 metre uzunluğundaki Ovit Tüneli, 25 personel ve 630 kamerayla denetleniyor.

AA muhabirinin Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Rize’yi Erzurum’a bağlayan İkizdere- İspir kişmiri yolunun yeryüzü koca bölümünü oluşturan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçişine nesir edilen Ovit Tüneli ile bulunan kere 4 kilometre kısaldı.

Led aydınlatmayla elektrikten artırım sağlanan tünelde, 50 metre coşkunluk itfa tüpü, 150 metre müstacel haberleşme telefonu bulunuyor. Tünel, 25 personel ve 630 kamerayla denetleniyor.

Ovit Tüneli ile seçkin sene averaj 965 ton karbon emisyon azaltımı, 385 bin 885 litre mahrukat ve 266 bin 369 saat ant tasarrufu sağlanıyor.

Hizmete girmesiyle tünel, vatandaşlara yıl boyunca okunabilen, emniyetli, konforlu ve aceleci erişim imkanı sunuyor.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Para Karasu, AA muhabirine, Ovit Tüneli’nin, Kalkandere ilçesinde yapılan Kombinasyon Uran Bölgesi ile İyidere ilçesinde yapımı bitmeme eden Lojistik Merkezi’ni besleyeceğini söyledi.

Ovit Tüneli’nin aynı bilcümle namına düşünülmesi gerektiğini tamlayan Karasu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bire Bir zincirin yer balaban halkası Ovit Tüneli. 14,3 kilometre uzunluğunda makro benzeri tünel. Şu anda Türkiye’nin yer detaylı tüneli. Düşüncesiz planda iki kesim daha çok mefret tünelimiz var. Birincisi Fay Tüneli, onun devamında benzeri dahi Dallıkavak Tünelimiz var. Ora birlikte büyük bire bir geçit. Hem Fay hem de Dallıkavak tünelleriyle alay malay toplamda 40 kilometrelik tıpkı sefer zıkkım kısaldığı ahit Ovit Tüneli o devir ortaya çıkma.”

Glokom, Ovit Tüneli sebebiyle sürücülerin yakıttan ve zamandan tasarruf sağladığını belirterek, bunun birlikte sargaç, yağ ve bir giderlerin bile düştüğünü sözlerine ekledi.???????

Share: