Osmaniyeli Rençper: “Tarlalarımızı Herhalde Eskimemiş Seneye Bankalar Eker”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Değirmenocağı köyü çiftçileri, İYİ Parti Osmaniye İl Başkanı Serhat Tığ’a “Tarlalarımızı herhalde kullanılmamış seneye bankalar eker. Bankalar tamamen örümcek zehir kabil örmüş. Bu çiftçiyi, bu topraktan savmak yiyici insanları dilenciliğe mahkum edecekler” diye niteleyerek kazançlı krizden yakındı. Tığ, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) değme hava yapmadığını belirterek, çiftçinin kısık anlamda sıkıntıda olduğunu söyledi.

İYİ Parti Osmaniye İl Başkanı Serhat Kılıç ve kuruluş yöneticileri, Değirmenocağı köyünde darı hasadı fail çiftçileri musahabe etti. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Tığ, şunları söyledi:

“Bugün Çukurova’mızın hasat bölgesindeyiz, şu zaman Değirmenocağı köyündeyiz. Mısır hasadı fail çiftçilerimizle beraberiz. Çiftçilerimiz dertli, çiftçilerimiz kısık maatteessüf. 5 bin 700 lira gibi bire bir açıklanan fiyattan on paralık memnun değil çiftçilerimiz. Güzeşte yıla bakarak baktığımızda maliyetlerde yüzdelik 300, yüzde 400 ‘e varan artışlar kâin. Kıyasladığımızda sabık yıla bakarak 3 liralık olan matbua şu an 15 -16 liraya kadar dayanmış. 6-7 lira olan motorin şu zaman itibariyle dün akşamki gelen zamla birlikte 26 teklik oldu.

“TMO BILEN YAPMIYOR”

Açıklanan aynı fiyat çiftçinin ahiret yolculuğu fermanını imzalamaktır, bambaşka tıpkı husus değil. Şu dakika itibariyle maliyetleri hesapladığında yer az mısırın 7 lira olması gerekiyor. 7 liranın altı zarardır.5 bin 700 açıklandı ama 5 bin 700 ‘e da hava yapılmıyor şu an, 5 bin 200, 5 bin 300 arası gurur yapılıyor, şu dakika tüccarların elinde çiftçilerimiz. TMO seçkin gelgel yapmıyor şu zaman itibariyle. Sıkıntılı durumda çiftçilerimiz ciddi anlamda boğuk durumda. İşin içinden çıkamadıklarını belirtiyorlar. Bu fiyatların tekrardan baştan düzenlenmesi gerekiyor yoksa çiftçilerimizin ölüm fermanını imzalamak zorunda kalıyoruz.”

“TARLALARI SENEYE BANKALAR EKER”

Hayvancılık ve çiftçilik eden Şerafettin Ödüget, “Hem hayvancılık yapıyorum hem rençperlik yapıyorum. Geçen yıl 105 liraya 110 liraya almış olduğum hayvan yemi şuan 350 lira, almakta ve yedirmekte müşkül çekiyoruz. Ottan çöpten hayvanlarımıza bakmaya çalışıyoruz. Pozitif rençperlik, tarlalarımızı herhalde kullanılmamış seneye bankalar eker. Bankalar ağız ağıza örümce zehir kabil örmüş. Eksantrik diyecek aynı molekül var mı, bir iki diyeyim çok anlayın” şeklinde konuştu.

“DİLENCİLİĞE MAHKUM EDECEKLER”

Tıpkısı apayrı ekinci Anlaklı Kaçar, “Bizim yapacağımız tek öz kalmadı daha çok rençperlik üstüne. Aldığımız basılmış 1500 lira, aldığımız matbua 1200 lira, zahir yapacağız? Ayak Tabanı değer deklare 5 bin 700, düzlük namevcut ofis almıyor. Bu çiftçiyi bu topraktan aldatmak yiyen insanları dilenciliğe mahkum edecekler. Süt 6 teklik veya 7 liraydı şimdi ergin 26 teklik, tarlamıza gidemiyoruz. Matbu fiyatlarıda elan efdal. Ben 1500 liraya kaurit tutkalı aldım, 1200 liraya aya gübresi aldım bu yıl. Sabık senekinin üç ceberut dört merhametsizce” dedi.

“ZİRAİ İLAÇLARDA YÜZDE 300 YÜZDE 400 ARTIŞ OLDU”

Zirai umar bayii Mehmet Çıpa ise “Tığ çiftçimizin hasadında sübvanse etmek için Değirmenocağı’nda hasat sırasında çiftçimizi ziyarete geldik. Çiftçimizin sorunlarını dinliyoruz ki sorunlar parçalanmamış çiftçilerin sorunuyla tıpkı. Güzeşte yıl 6-7 lira olan süt fiyatlarının 4-5 katına çıkması, geçen yılki basma fiyatlarının 4-5 katına çıkması. Ben zirai merhem bayiliği dahi yapıyorum, gübrelerde üstelik bire bir şekilde. Zira ilaçlarında yüzdelik 300 ile 400 artış var. Amma çiftçinin ürettiği mısırı yani mısıra baktığımızda mısırdaki karşılık artışı yüzdelik beniz da değil. Izzet idarehane kendisine açıkladığı rakam 5 bin 700 liralık. Ancak ofis depolarımız meşgul diye niteleyerek şu an mısır alımı yapmıyor. Akdarı alımını çabucak tüccarlar yapıyor. Tüccarlarda istikrarın gani olmadığından, ahenkli tıpkı balans olmadığından, devletin açıkladığı cirim üzerinden alış yapmıyorlar. Aldıkları rakam 5 bin 200 ile 5 bin 300 arası. Elbette bire bir üstelik çiftçide şöyle bire bir sav var. Şayet bu mısırda gönen olayı 14 ‘ün üstüne çıkarsa 15’in üzerine çıkarsa tacir doğal olaraktan nem farkı kendisine değme rutubet için 10 kuruş akçakesme yapıyor. Yani üç rutubet olması gerekenin üzerinde olduğu zaman ekinci bunu 5 bin 300 değil birlikte 5 bin liraya satacak. Yani devletimizin açıkladığı 5 bin 700 kadar bire bir rakamın tek aslı bulunmayan. 5 bin 700 olduğu ahit üstelik birkaç önceki dediğim oranlarla kıyasladığımızda yüzde 300, yüzde 400 giderlerin hepsinde zam var, hepsinde artım var. Mısır fiyatlarında bu kadar çoğalma yok. Çiftçimiz şu anda beğenilmeyen durumda” diyerek konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Darı tarlası detaylar

Serhat Kılıç

Şerafettin Ödüget

Anlaklı Kaçar

Mehmet ÇıpaShare: