Osmaniyeli Ekinci, 5 Bin 700 Teklik Mısır Gelgel Fiyatını Ev Buldu: “10 Bin TL Olsa, Çiftçi Vatandaşımız Bu İşin İçinden Çıkamaz”

SENET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde çiftçilik özne Bekir Kategori, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın titrem başına 5 bin 700 liralık olarak açıkladığı akdarı kurum fiyatının çiftçiyi mutlu etmeyeceğini söyledi. Ekip, “Bu seneki yüzdelik 200’lük yüzde 300’lük ekincilik girdileri devam ettiği sürece 5 bin 700 TL, değil 10 bin TL olsa ekinci vatandaşımız bu işin içinden çıkamaz” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, güzeşte; kabine toplantısının peşi sıra yaptığı açıklamada; “Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) darı gurur fiyatını, destek aut, ton başına 5 bin 700 teklik namına uygulayacak” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde rençperlik yapan Bekir Grup mısır taban fiyatının çiftçiyi mutlu etmediğini belirtti. Ekip, şunları söyledi:

“Bu dingildeklik bitmeme ettiği sürece; bu yıl kazandığı tıpkı teklik, iki lirayla önümüzdeki yıl ne evini geçindirebilir, hangi çoluğuna çocuğuna bakabilir; ne yine tarla ekebilir… Yani bu şartlarda 5 bin 700 teklik az.

Örneğin hayvancılıktaki ağızotu sıkıntıları büyür. Önümüzdeki seneye varmadan sütün 5 kilosu halk arasında 100 liralık peki. Yurttaş benzin yemeyecek mi, yağ yemeyecek mi, peynir yemeyecek mi? Bunların çözümü üzere evvel muvazene lazım. Bu seneki yüzdelik 200’lük, yüzdelik 300’lük tarım girdileri, ekincilik artışları, fiyatlarındaki artışlar, girdi artışları; böyle bitmeme ettiği sürece 5 bin 700 TL değil 10 bin TL olsa fellah vatandaşımız bu işin içinden çıkamaz.

Bu çiftçinin ürettiği buğday olsun rüşvet olsun fıstık olsun darı olsun soya olsun hangi olursa olsun tarım ürünlerini Kadirli’de 7-8 çıngı esnafın gücü almaya yetiyor de aynı izzet kendisine 7-8 vatandaş kadar yani esnaf kadar gücü bulunmayan mu? Niye bu çiftçinin malını kendileri alıp üstelik kendileri dünyalık çekmek istemiyor mu acep?”

“ACUN İLE RAKIPLIK ETMELİYİZ”

Bu sene mahsul düşüklüğü yaşandığını ve dönüm başı ortalama verimin bin 400 kilo olduğunu belirten Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir şunları söyledi:

“Bizim hedefimiz gündöndü ve mısırın açıklanmasıydı maalesef gün çiçeği açıklanmadı hasat biteli 10 bölüm oldu bugün mısır açıklandı. Yine de darı iyi aynı günde açıklandı tabi bizlerinde gayretiyle olan bir husus. Amma dediğimiz kabil girdi fiyatları çok yoğun olduğu için yoksa bu kadar girdi olmasa fiyatlar normal ama girdi maliyetleri 3-4 cani olduğu amacıyla akdarı fiyatının üstelik yeryüzü birkaç 6,5 TL, 1 teklik üstelik destekleme 7,5 TL olmasını isterdik. Çünkü dünya piyasalarıyla rekabet etmeli bizim çiftçimiz. Acun ile rakiplik etmemiz içre dikici ilk gülecek, servet kazanacak ondan bilahare çalışacak. Ne çalışacak iştahla yani elan ferah  yani benzeri yerey koymayacak hepsini tohum.”

FON DÖKÜMÜ

Bekir Tabur

Hanifi İspir

Darı tarlası detaylarShare: