Osmaniye’de yer sarsıntısı sonrası doğan iki çağa ailelerinin yaşam umudu oldu

UTKULU ÇAĞLIYANER/BEHÇET PARAFIN – “Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerden sonradan Osmaniye’da dünyaya mevrut “Imge” ve “Sema Nurlu” bebekler, ailelerine moral verdi.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen kentte, aylı olan 33 yaşındaki Bulak Dalkıran ve 35 yaşındaki Meha Biçimsiz’ın depremden ahir günlerde sancısı tuttu.

Ambulansla Osmaniye Şevket Hastanesi’ne götürülen Dalkıran tıpkısı eş, Aynasız ise tıpkısı kız çocuğu dünyaya getirdi.

Atatürk Anadolu Lisesi bahçesine kurulan eğreti tahaffuz merkezinde artan iki ana üstelik yaşanan öfke sonrası dünyaya gelen bebekleriyle ekşimsi bahtiyarlık yaşıyor.

“Yer Sarsıntısı takkadak haddinden fazla korktuk”

Kaynak Dalkıran, AA muhabirine, deprem simultane çok korktuğunu söyledi.

Binalara giremediklerini dile getiren Dalkıran, “Evimizde tıpkı hasar namevcut ancak evimizin önündeki 6 katlı binanın çökme tehlikesi olduğu için evimize giremiyoruz.” dedi.

Sancısı tutunca keyif görevlilerince kaldırıldığı hastanede bebeğini kucağına aldığını aktaran Dalkıran, “Bu şekilde kucağıma almak istemezdim amma gine birlikte bize bir imge oldu. Tığ adını İsmail düşünüyorduk ama buradaki tıpkısı çeri adını ‘Imge’ koydu. İnşallah umudumuz evet. İkinci kez temel oluyorum, haddinden fazla ayrımlı tıpkısı his.” diyerek konuştu.

“Yer Sarsıntısı gününü anımsamak da istemiyorum”

İlk yol esas olan Meha Kötü de zelzele gününü anımsamak birlikte istemediğini belirtti.

Sarsıntı sonrası sokaktayken sancısının başladığını ve hastanede doğum yaptığını anlatan Amorf, “Anca zamanlarda kendinizi değil da gelecek çocuğunuzu düşünüyorsunuz. Ortalığın durumu belli amma gene bile bize tıpkı umuttur. Çocuğumun ismini keyif ekibi ve eşimin ablası koydu. Afiyet görevlileri olmasa halimiz haddinden fazla kötüydü, hepsine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı

Cet Mehmet Aynasız ise yaşanan depremin azgın olduğuna meni ederek, “Eşimi emin tıpkısı bölgeye çıkardım. AFAD görevlilerine çokça teşekkürname ederim. Kısa sürede gelip kül ihtiyaçlarımızı giderdiler. Cumhurbaşkanımıza ocumak ve hürmetlerimi sunuyorum. Tanrı, bire bir daha hakeza elem göstermesin. Çocuğum oldu amma kayıplarımız, acılarımız var. Gidenlere üzülüyoruz ama devletimiz bizimle olduğu üzere kurum duyuyorum.” açıklamasında bulundu.

İki bebeğin afiyet durumunu sıkça taharri fail Sakarya’de vazifeli paramedik Zeynep Nergül, depremden engel görenler amacıyla burada olduklarını ve yaraları hep alay malay saracaklarına inandıklarını kaydetti.

Share: