Osmaniye’de Selen Bilgisi Öğretmeni Dünyaca Ünlü Karatepe Kilimleri İçin 2 Yeni Alizarin Buldu

SENET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de marifet bilgisi öğretmeni Abdullah Ekip, öğrencileriyle birlikte Karatepe kilimlerinde kullanılmak üzere böğürtlen ve iğ çekirdeğinden yavruağzı ve mor olmak üzere iki bakir alizarin elde etti. Küme, “1 yıllık tıpkı iş yaptık. Karatepe kilimlerinde töz boyaların kullanıldığını biliyorduk, tığ da buraya aynı ulama sağlayabilmek için ilim skalasına 2 şerha yıpranmamış kırat ekledik” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Karatepe köyünde 60 yıldır umum yapımı soy boya kullanılarak kilim dokunuyor. Kilimlerde mergup gerçeklik boyalar, dikme, çiçek, soğan kabuğu, ceviz ve bazı bitkilerden elde ediliyor. Dokunan motifler ise özel anlamlar taşıyor. Dünyanın bir nice ülkesine satışı yapılan kilimler hem kooperatiflerde hem bile köylerde dokunuyor.

“RENKERİ PAMUĞUN ÇEKİRDEĞİNDEN BULDUK”

Doğadan natürel olarak üretilen temel boyalarla ait araştırı fail bili bilgisi öğretmeni Abdullah Kategori, yaptığı mesai sonucu iki pasaj asıl boya elan elde etti. Küme, pamuk çekirdeği ve böğürtlen kullanarak elde ettiği kullanılmamış renklerle ilgili şunları söyledi:

“Tığ 1 almanak bir iş yaptık. Karatepe kilimlerinde töz boyaların kullanıldığını biliyorduk, tığ birlikte buraya aynı ulama sağlayabilmek üzere damga skalasına 2 kıta eskimemiş ilim ekledik. Amacımız bu ülkenin değerlerine topluluk çıkmak ve bu ülkeye bakım etmekti. Burada soğan kabuğu, koz kabuğu, nar kabuğu mevsimine göre değişik farklı elvan kullanıldığını, halkın burada çalıştığını dahi biliyoruz. Mevsime bakarak vasıf çeşitleri değişiyor ama bizim bulduğumuz renkleri burada elan ilk kullanmamışlar. Tığ birlikte Karatepe kilimlerine bizim tarafımızdan, öğrencilerimiz tarafından bu renkleri dürü ediyoruz. Bulduğumuz renkleri pamuğun çekirdeğinden bulduk. Pamuğun çekirdeğinden bulduğumuz nitelik yavruağzı rengi, tıpkı da böğürtlenin kendisiyle meyvesiyle kökünü karıştırdık. Ona bile esasen cehre çekirdeği karıştırarak 3’lü karışımla ayrımlı tıpkı mahiyet, birincisinde bala ağzı, birinde üstelik mor hasep elde ettik.”

Karatepe Kilim Kooperatifi’nde halı dokuyan Hatice Hakperest, “Gördüğünüz üzere bu yünü biz bu şekilde iplik yapıyoruz. Bunları hakikat boya ile boyuyoruz. Oradan iplik haline getiriyoruz bu şekilde kilimlere işliyoruz” diye nesiç sürecini anlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Kilim kooperatifi detaylar

Abdullah Takım

Hatice HakperestShare: