Osmaniye’de Müftülüğün Onayı ile Köy İmamının Düzenlediği Ezanı Pir Okuma Yarışması, Yarışmaya Üç Dönüş Kala Müftülük Kararı ile İptal Edildi

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Dervişiye Köyü Minval Cami imamı Hamza Demir, köyde düzenlediği Ezanı Iyicene Okuma Yarışması’nın konkur tarihine üç ahit kala fesih edilmesi ile ilgili olarak sosyal medyada; “Üç dolaşma kaldığında kocabaşı, valiliğe gidip, ‘Ego bu yarışmada yokum, köy muhtarı yerine, bu yarışmayı desteklemiyorum, köy halkı desteklemiyor’ diyerek istida vermiş. Müftü Yardımcımız beni aradı. ‘Bu yarışma iptal, muhtarın şikayeti üstüne, usulsüz cilt toplandı, yolsuz cilt toplanıyor’ diye niteleyerek, bu bahanelerle, bu yarışmamızı durdurdular. Ego birlikte Müftü hatır emrine uyarak, yarışmamızı bozma ettim” açıklamasını yaptı.

Osmaniye’birlikte, Dervişiye Köyü Merkez Cami imamı Hamza Çıpa, toplumsal medya hesabında yayınladığı videoda, köyde yapacakları “Ezanı Güzelce Kıraat” yarışmasına evvel izin verildiğini ancak köy muhtarının müftülüğe başvurusunun arkası sıra yarışmanın

“İki aydan beri Dervişiye Köyü camimizde, tertip komitesiyle birlikte dört sefer güruh yaptık. Köyler beyninde ‘Ezan Kıraat Yarışması’ yapmayı planlıyorduk. Bu yarışmanın maddi ve manevi desteği noktasında, sunu ilkin köy halkımız, karye muhtarlığımızın katkıları ile tamam yer imam hatiplerinin öncülüğünde yapmayı planladık, kararlar aldık. Resmi namına dilekçelerimizi verdik, müftülüğe.

Müftülük, ‘yolsuz yöntemsiz’ diyerek, tıpkı abece gönderdi. Resmi jüri üyesi istedik. ‘Jüri üyesi veremeyiz’ dediler. Yine köy muhtarımız benzeri alfabe yazarak, valiliğe; gök bilimi seçti. Bunun öncülüğünde seçme tür izlence yapılacaktı. ve valiliğe başvurma ettiler. Il dahi müftülük kanalı ile resmi abece gönderdi.

Resmi yazıda, ‘Dervişli Köyü cami imam hatibi Hamza Çipo’den bindi alınması akla yatkın görülmüştür’ diye niteleyerek müftülüğümüzün ayrımsız resmi yazısı elimize geldi. Bu anlamda ben cami imam hatibi adına rastgele makule, maddesel manevi yönden bu yarışmanın giderleri noktasında elimi taşın altına koyacağımı bildirdim.

Son 10 bölüm kala, karye muhtarımız Atilla Asuman, bu yarışmadan çekildiğini desteklemediğini söylediler. Ego dahi ‘kimse destek vermezse mortocu dil cambazı olarak, iki maaşımı görmem, masrafları ego karşılıyorum’ diyerek kendilerine söyledim. Onlar dahi münteha dediler.

Hazırlıklara başladık. Malzemelerimizi aldık, herhangi bir şeyimiz hazır. Üç çağ kaldığında, cuma günü; kocabaşı valiliğe gidip, ‘Ben bu yarışmada yokum, köy muhtarı kendisine, bu yarışmayı desteklemiyorum, karye halkı desteklemiyor, diye istida vermiş. Müftü Yardımcımız beni aradı. ‘Bu yarış nakız, muhtarın şikayeti üstüne, yöntemsiz deri toplandı, yöntemsiz deri toplanıyor’ diye, bu bahanelerle, bu yarışmamızı durdurdular.

Ben da Müftü karın emrine uyarak, yarışmamızı tahrip ettim. Duyurusunu yaptım. Burada bağımlı olduğumuz kurumumuz, kocabaşı değil, valiliğimizdir, müftülüğümüzdür. Müftülük akla yatkın görür yaparız, makul âmâ yapmayız. Müftülüğümüzün talimatı ile bu programı tahrip etmiş durumdayız.”Share: