Osmaniye Kadirli’deki 83 Yaşındaki Pazarcı: “Canım Lahana İstiyor, Alamıyorum Ne Yapayım?”

HÜCCET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde taraf pazarına çıkan vatandaşlar fiyatların çok fiyatlı olmasından yakındı. Önsezi nakız bulunan 83 yaşındaki ahzüita esnafı Hürü Tilki “Canım dürme istiyor, alamıyorum hangi yapayım? Alamıyorum işte çokça fiyatlı. Daha yemedim” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yön pazarına sâdır vatandaşlar fiyatlardan şikayetçi. Vatandaşlar seçme şeyin çokça pahalandığını belirtti. Kadirli ilçesi yan pazarında 83 yaşındaki Hürü Tilki önsezi melez ameliyatı üzere plato çayı, dağ çayı satarak dünyalık biriktirmeye çalışıyor. Eşini 42 yıl geçmiş kaybeden 4 yavru annesi Tilki bir yıl sonraları değişmesi gereken önsezi kırma amacıyla pazarda yayla çayı sattığını söyledi.

“ALLAH KISMET EDERSE AMELİYAT OLACAĞIM. ETMEZSE EVET AŞAĞI EVET YUKARI, NE YAPAYIM”

Aldığı 65 yaş aylığının yetmediğini anlatan 83 yaşındaki Hürü Tilki şunları söyledi:

“Ruh hastasıyım. 7 sene ilk operasyon oldum ama ameliyatım çok yumruk geçti. Şimdi da benzeri senem kaldı kalmadı bilemiyorum, onların kontrolüne gidiyorum. Onlar araştırma ediyor. Allah fatalite ederse ameliyat olacağım. Etmezse evet dun ya fevk, ne yapayım? El parası vereceğim, ameliyat parası alırlarsa faaliyetler parası vereceğim. İşte hazırlık ediyorum. Burada birlikte plato otları hangi? İki kişiye verdim (sattım) 20 teklik, 10’ar liradan öyle hangi yapayım? Çokça zor durumdayım ne yapayım?

“ORTALIK PAHALANDI”

Aç birlikte kalıyorum namına göre, iz de geziyorum yerine göre amma hangi yapayım? Ağrılarım çok oluyor. Hem işaret fıtığım var hem kalbimden ameliyatlıyım işte. Çevre pahalandı mülk ayar kaybettiği üzere sefer paraları haddinden fazla gidiyor kaç devam dolmuş değişiyorum, minibüs değişiyorum. Osmaniye’ye çokça gidip geliyorum. Tek muhtemelen olmuyor henüz öğleni geçti 20 liralık kazandım.

“GÖZLEME CANIM İSTİYOR ALAMIYORUM”

Canım dürme istiyor, alamıyorum hangi yapayım? Alamıyorum aha çokça fiyatlı. Daha yemedim.10-15-20 teklik o aralar elan bu yıl alamadım. Ufakları namevcut bilcümle balaban büyük davul kabilinden. Ufak olsa şöyle baskı gibi, alamıyorum pahalı.  Herhangi Bir husus fiyatlı canının istediğini almana imkan bulunmayan. Bak para ayar kaybediyor, paranın değeri bitti. 50 lira 100 liralık hiçbir öz etmez oldu.”

“ASGARİ SEVAP İLE GEÇİNEN GEÇİNEMEZ BENCE”

Taraf pazarındaki bir vatandaş de “Tamam çok fiyatlı. Yani tıpkı minimal sevap ile geçinen geçinemez bence. Tıpkı dahi çocuk okula gidiyorsa tek geçinemez çok fiyatlı. Bakın 1 kilo şeftali aldım, 2 kilogram erik aldım, 10 teklik kaldı cebimde 50 liradan yani, kalmadı” dedi.

“ALMAYACAĞIM, GERİ GİDİYORUM”

Fiyatları pahalı bulup almaktan vazgeçen bire bir vatandaş ise “Bura çok fiyatlı alamıyoruz. Temas şeye baktım her öz üstelik pahalı. Almayacağım, kafasız gidiyorum” diye niteleyerek konuştu.

“SERVET GELDİĞİ GİBİ GİDİYOR”

Zor tıpkı vatandaş “Karşılık fiyatlı, yani ben emekliyim hiçbir dolma bulunmayan yani. Servet hiç, servet geldiği gibi gidiyor. Ben birkaç harcadım söz gelimi, keseme bakarak harcadım. Fazla şeye lazım yok arkadaşım düz mahsus yani” dedi.

Başka tıpkı yurttaş ise “Tallahi piyasanın tadı bulunmayan abi. Tutum hastalıklı, kurum gücü zayıf. Değme özdek pahalı, rehavet var” diyerek konuştu.

“DEĞME ÖZDEK ALABİLDİĞİNCE PAHALI”

Almak hesabına tezgahları seyrettiğini anlatan vatandaş dahi “Fiyatların geçeceği namevcut haddinden fazla şükür, seçme molekül alabildiğince pahalı. Olabilir değil alamıyoruz şu anda. Tezgahları bir değip tıpkı geçiyoruz” dedi.

Share: