ORDU’DA 10 İLİN KATILIMIYLA SOLUK KESEN TATBİKAT

ORDU’da, İl Afet ve Ivedi Boyut (AFAD) Müdürlüğü tarafından 10 ilin katılımıyla ‘Sel, Aşırı, Zayi Taharri-Kurtarma’ tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, ırmakta çevrilmiş kalanları, yavaş yavaş yarışan ekipler kurtardı, suda kaybolma kişiler üzere de kontrol çalışması yapıldı. Yaka Düzenlilik Komutanlığı’na ait gemi ve helikopter bile tatbikatta kullanıldı.

Kalaba İl Kıyamet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü vasıtasıyla, ‘Sel, Şiddetli, Kaybolma Arama-Kurtarma’ tatbikatı düzenlendi. Kalaba ile Giresun, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Erzurum illerinden 697 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği, bölgeye 216 kilo yağış düşmesiyle Melet Irmağı taştı. Irmak çevresinde 12’si cezire üstünde tevessül etmek için toplanmış 15 güç yatık kalırken, 9 hayat ise kayboldu. Bölgede arama ve kurtarma çalışmaları başlatıldı. İlk kendisine ırmaktaki adaya botla ulaşan ekipler, çevrili kalan 12 kişiyi kurtarıp, tehlikesiz bölgeye aldı. Ardından ırmakta çevrili mütezayit 3 kişiyi dahi kurtaran ekipler, kayıpları aramaya yöneldi. Bu tam reform çalışması yapan vinç operatörü, ırmakta yatık kaldı. Operatör ve hareket makinesi birlikte tatbikatta kurtarıldı.

Aynı bölgede sürdürülen tatbikatın devamında ekipler, senaryo gereği yeğin sularına kapılan otomobilde 2 kişinin hayatını kaybedip, 1 kişinin çevirici üzerinde muhat kalması üstüne harekete geçti. Komütatör üzerinde mahsur mütezayit kişiyi, ekipler emin bölgeye, akarsu altında yapılan aramada bile cansız bedenlerine ulaşılan 2 yaşama botla karaya çıkartıldı. Bu tam Trabzon’dan getirilen deli dolu kontrol köpeği de bölgede kontrol yaptı.

HELİKOPTER YATIK KALANLAR İÇİN HAVALANDI

Tabikatta yönlendirilen ekiplerin ırmakta muhat kalan kişiye ulaşamaması nedeniyle bölgeye Kıyı Güvenlik Komutanlığı’na merbut helikopter çağırıldı. Sarkıtılan iple helikoptere çekilen sevimli, yatık kaldığı yerden alınıp karaya çıkartıldı. Yaklaşık 2 saat süren manevra, çevredekilerin cep telefonu kamerasıyla giderek kaydedildi.

‘ÜLKE NAMINA HER AN HAZIR OLMAMIZ LAZIM’

Tatbikatın arkası sıra izah yapan Kargaşa Valisi Tuncay Sonel, ülkede afetlere amade olunması gerektiğini belirterek, Zaman Kalaba’de bölgemizden 10 ilden tamlık birimlerin koordinasyonuyla Melet Irmağı’nda pir bire bir manevra gerçekleştirdiler. Kenar güvenliğimizin helikopterinden, jandarmamıza, emniyetimiz, itfaiyemiz, sağlık ekiplerimiz ve hep birimlerimize kadar kusursuz benzeri tatbikatla muhtemel dominant, heyelan ya da bir afette neler yapılması gerektiğini bizlere gösterdiler. Koordinasyonun olması, kalburüstü tıpkısı şekilde tatbikatın sonuçlanması bizi kıvançlı etti. Çünkü, her kalem afete hazır olmamız gerekiyor. İki yıl geçmiş komşu ilimiz Giresun’daki dominant felaketini hep gelişigüzel yaşadık. İlk revan ekiplerden biri olarak konuşuyoruz. Bizim talih adına her an amade olmamız geçişsiz. Depremde, selde, heyelanda, yangınlarda devletimizin ve bu konuda gönüllü vatandaşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın serian himayelerinde devletimizin hep birimleri kendisine kıyamet takkadak oraya gitmesi bunun aynı göstergesi. Bilcümle ekibe teşekkürname ediyorum diye niteleyerek konuştu.

Share: