Oran Bahçeli: “1923’ün rövanşını 2023’te ahzetmek için tuzak kuruyorlar” (1)

MHP Umumi Başkanı Kerem Bahçesi, aut güçlerin 1923’ün rövanşını 2023’te ahzetmek için aldangıç kurmaya devam ettiklerini söyledi.

MHP Genel Başkanı Kerem Bahçesi “2023’e akla yatkın: Aday Muhtemelen Karar Açık” mitinglerinin ilkini Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir olan Sivas’ta gerçekleştirdi. Miting haset yerine Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümünü seçen Bahçeli, tarihi Sivas Şehir Meydanında canlı bire bir topluluğa seslenme etti.

Bahçeli, 103 yıl eski adıma eş tıpkısı kadem attıklarını belirterek, “4 Eylül 1919’de bittabi Cumhuriyetin geçmiş adımı bu vilayetimizde atılmışsa tığ de analog bire bir kadem atıyor, bu yol dahi Cumhuriyetin 100. sene dönümüne doğru yürüyoruz. Yürüdükçe korkakları ürkütüyoruz. Yürüdükçe hainleri titretiyoruz. Arkamızda Cumhuriyetin asırlık birikimi yanımızda cumhurun bıçkın iradesi önümüzde şehitlerimizin kahramanlığı üzerimizde, Cenabı Tanrı’ın benzersiz himayesi gönlümüzde kardeşliğin emsalsiz hikmeti gecemiz Türkiye, gündüzümüz Türkiye, güvencemiz ise iri Türk milletidir. Tamam 103 yıl ilk bugün toplanan ve Milli Mücadele’nin sefer haritasını çizen Sivas Kongresi ruhu ile Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne ulaşmanın azmindeyiz. Milli Savaş kahramanları geçmiş başarmıştı. Benzeri bilinç ile tıpkı izden anbean tığ üstelik başaracağız. Tek kimesne hilkat değişti zannetmesin. Damarlarımızdan cari nefes gene o kandır” dedi.

“Derdimiz kerem ve millettir”

Bahçeli tam dertlerinin çap ve budun olduğunu anlatım yazar, “Rahmet ve saygıyla andığım Sivas’ın bağrında bilgili halk ozanımız Aşırılmış Veysel ne diyordu. ‘Anlatamam derdimi ağrısız insana, ağrı çekmeyen veca kıymetini bilmez.’ Hamd olsun derdimiz harap değildir. Derdi veren Allah şifasını da verecektir. Fakat bizim dert ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve egemenlik haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin encam hakkının müdafaasıdır” dedi.

“1923’ün rövanşını ahzetmek istiyorlar”

Bahçeli, 1923’te başaramayanların 1923’ün rövanşını 2023’te almak için aldangıç kurmaya bitmeme ettiklerinin altını çizip, “103 sene geçmiş Türk milletine kefen biçenlerin kalıntıları farklı basamak ve maskelerle yeniden karşımızdadır. Mandacılar aynı yol daha harekete geçmiştir. Yabancıların esaretine ve buyruk erliğine istek fail devşirmeler baştan seferber olmuşlardır. Antlaşma değişse da oyun aynıdır, senaryo aynıdır. Ancak alçaklığın şeklinde ve şemasında uymazlık olmamıştır. Zalimler ve iş birlikçileri 29 Teşrinievvel 1923’te Cumhuriyetin ilanına engel olamadılar. Istiklal ve özgürlük davamıza çağ doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e büyüklüğünde bin bire bir felaketi göğüsleyen, çilelerin göğsünden aydınlık cümlesi kadar doğan yurt ve millet sevgisine engel veremediler. Ne yapsalar boştu, zira istiklal Türk milletinin kaderiydi. Geçmişten ibret almamış olacaklar ki baştan şanslarını deniyorlar. De taşeron yerine bilinen isimleri kullanıyorlar. Temel manasından kopartılmış demokratlık, ahbaplık ve hürriyet kavramlarını, sosyal huzur ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te almak üzere aldangıç kuruyorlar. 103 sene önce Sivas Kongresini tağyir etmek üzere kol kuranların mirasçıları kargaşa çıksın diye çırpınıyor” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: