Ömer Fethi Gürer: Sütte Yaşanan Mesail Geçenlerde Ette birlikte Yaşanacak

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, süt ineklerinden sonradan düvelerin bile kesime gönderildiğini belirterek, “Düvenin kesime gitmesi demek, bildirme bir iki 3 parça yavrunun üstelik kesime gitmesi demektir. Bu ebat hayvancılıkta sıkıntıları katlayacak, sorunları daha da artıracak. Türkiye ette dahi ithale kıvrılmak zorunda kalacak. Vücut fiyatları düşük üzere görünüyor. Bunun nedeni, düvelerin kesime gitmesi, süt ineklerinin kesime gitmesidir. Önümüzdeki süreçte ette de teessürat artacak” dedi.

Ömer Fethi Gürer, Ankara’dahi benzeri çiftliği ziyaret etti. Benzin ineklerinden bilahare düvelerin üstelik kesime gönderildiğine ilgi calip Gürer, şunları söyledi:

“Düvenin kesime gitmesi girmek, sunma birkaç 3 tane yavrunun üstelik kesime gitmesi demektir. Bu buut hayvancılıkta sıkıntıları katlayacak, sorunları daha üstelik artıracak. Türkiye ette da ithale kıvrılmak zorunda kalacak. Deri fiyatları bağan gibi görünüyor. Bunun nedeni, düvelerin kesime gitmesi, benzin ineklerinin kesime gitmesidir. Önümüzdeki süreçte ette birlikte sıkıntılar artacaktır. Sütte istihsal düştüyse bile benzin inekleri kesime gönderildiği amacıyla cilt fiyatları huzursuz kabil kaldı. Ama onların dahi inikat süreci sona erdiğinden sıkıntılara artacak.”

“1 LİTRE SÜTLE 1,5 KİLOGRAM YEM ALINABİLMELİ”

Yetkilileri ağizotu fiyatlarına müdahale etmeye nida eden Gürer, yeryüzü azından 1 litre süte eşit 1,5 kilogram yemleme alınmasının önünün açılması gerektiğine değindi.

Gürer, yemleme fiyatları düşürülmez ve 1 litre sütle 1,5 kilo yem alınabilmesinin önü açılmaz ise süt ineklerinden sonraları düvelerin de kesime gitmeye bitmeme edeceğini, bu durumun Türkiye’üstelik yoğun anlamda hem süt hem üstelik deri üstüne dava yaşatabileceğine vurgu yaptı.

Share: