Nazır Varank’tan muhalefete “üretimlik” tepkisi Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, muhalefetin “DOĞRU Öğür 20 yılda yegâne de üretimevi açmadı, AK Öğür vaktiyle uran ağız ağıza bitti.” eleştirilerine reaksiyon göstererek, “Devletin fabrika kurup bir kişinin çalıştığı yerde 3 can istihdam yazar fabrikaları arpalıklara çevirdiği zamanlar geride kaldı.” dedi.

Bakan Varank, Rum Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Adıyaman Şubesi’nin açım töreninde yaptığı konuşmada, ASKON’un mehabetli tıpkı sivil topluluk kuruluşu olduğunu söyledi.

Türkiye’yi izam etmek amacıyla 20 yıldır çalıştıklarını aktaran Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’yi büyütmenin, geliştirmenin sevdasıyla gayretiyle Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle dur durak demeden çalışmaya bitmeme ediyoruz. Iri gayretle Türkiye’yi nasıl yatırımlarla, projelerle buluştururuz bunun için çalışıyoruz. Bizim ayrımsız sloganımız var: ‘Durmak yok, yola bitmeme.’ Dur durak demeden devam ediyoruz. Bu mücadelemizde Türkiye’yi çağcıl medeniyetler seviyesinin üstüne fark etmek için bizim yeryüzü koca yoldaşlarımızdan bir tanesi üstelik iş insanları ve yatırımcılarımız. ASKON esasta elini taşın altına koyan müteşebbislerimizin kurduğu, bu ülkeyi kalkındırma hikayesinde temel kahraman olan iş insanlarımızın kurduğu bire bir sivil cemiyet kuruluşudur. Türkiye’yi yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla büyütebileceğimize, geliştirebileceğimize inanıyoruz. Biz Türkiye’nin 10 nazik ekonomiden birisi olabileceğine inanıyoruz. Bunu yapmanın yolu de özel sektörümüzle hisse senedi dünyamızla beraber debi etmekten geçiyor.”

Muhalefetin “DÜRÜST Tümen 20 yılda tek de fabrika açmadı, DÜRÜST Tümen bir zamanlar sanayi ağız ağıza bitti.” eleştirilerinde bulunduğunu dile getiren Varank, şöyle bitmeme etti:

“Ama onlar bunu söylerken neyi fikren söylüyorlar biliyor musunuz? Bunlar zannediyor kim hala dünyada fabrikaları devletler, hükümetler kuruyor. Zannediyorlar kim Sümerbank’ta basılmış fabrikaları çalışsa Türkiye benzeri yere gelebilir. Şu zaman bile o Sümerbank’ın basık fabrikalarından 500 tanesi Türkiye’birlikte faaliyette. Özel sektörümüz bunları dünyaya ihracat yapıyor. Biz hususi sektörün önünü açarak onlara lüzumlu altyapıları, teşvikleri veriyoruz. Türkiye’yi sunu iyicene şekilde kalkındıracağız. O devletin üretimevi kurduğu zamanlar geride kaldı. Devletin üretimlik kurup tıpkısı kişinin çalıştığı yerde 3 yaşama istihdam yazar fabrikaları arpalıklara çevirdiği zamanlar geride kaldı. hür teşebbüs bu işleri yapacak.”

Adıyaman’ı “özel sektör dinamizminin zirvede olduğu şehirlerden biri” şeklinde tanımlayan Varank, sanayicilerin kendilerine “Bize saha verin işimizi büyüteceğiz. İstihdam oluşturacağız.” dediklerini belirtti.

Dünyanın, Türkiye’nin kabiliyetlerinin farkına vardığını dile getiren Varank, şunları kaydetti:

“Global markalar, global şirketler Türkiye’yi tedarikçi kendisine yanlarına çekmeye çalışıyorlar. Türkiye’nin gelişigüzel yerinde dayanılmaz aynı ivme yakaladık. İnşallah bu ivme bire bir şekilde Adıyaman’da ve Türkiye’dahi bitmeme edecek. Türkiye’nin genişlik nazik baytar aşısı üreten firması Adıyaman’da hayatiyet gösteriyor. Türkiye’birlikte genişlik şişman devir paneli üreticilerinden tıpkısı tanesini ben Adıyaman’dahi görüşme ettim. Bu şehrin potansiyeline inanıyoruz ve envestisman yapmaya devam edeceğiz.”

ASKON Genel Başkanı Orhan Entelektüel de Icra Vekili Varank’a teşekkür ederek “Bizim daim yanımızda oldular. Cenabıhak razı olsun. Bize balaban kısık veriyorlar. Zaman burada haddinden fazla şükür yüce üyelerimizle ASKON şubesini kurduk, kalburüstü olsun.” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra ASKON Adıyaman Şubesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, ASKON Adıyaman Yazıhane Başkanı Hüseyin Sevinçtekin ve iş insanları katıldı.

Share: