Nazır Varank, “Yerli ve Milli Ayçiçeği Hasadı” etkinliğinde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin geçmiş yerli ve milli melez ayçiçeği tohumunu ürettiklerini belirterek, “Türkiye’de domestik tohumculuk gelişti. Günebakan ile başladık bunu darı ve değişik mühim ürünlerle bitmeme ettireceğiz.” dedi.

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde düzenlenen “Yerel ve Milli Ayçiçeği Hasadı” etkinliği Nazır Varank ile Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Varank, buradaki konuşmasında, Nezaret namına Türkiye’üstelik AR-GE ve inovasyonun hamisi konumunda olduklarını belirterek, mecbur ve ilgili kuruluşlarla bu alanda destekler sağladıklarını anımsattı.

Bakanlığın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile alay malay ajandasına domestik kalkınma projelerini aldığına işaret fail Varank, Trakya Kalkınma Ajansının destek verdiği cesim aynı projenin neticelerinin üstelik bu etkinlikte alınacağını vurguladı.

Varank, elan ilk birlikte Türkiye’üstelik yerel gündöndü tohumu olduğuna değinerek, “Amma milli bir melez tohumu yoktu. Biz Trakya Kalkınma Ajansımız ile o bölgedeki firmaları, üniversiteyi, Ekincilik ve Orman Bakanlığımızı bir araya getirdik ve Türkiye’nin önce evcil ve milli melez gün çiçeği tohumunu üretmeyi başardık. Şimdi o ürettiğimiz tohumları çoğaltmanın faaliyetini burada gerçekleştiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Kalkınma Ajansı, bölgedeki firmalar, dernekler ve üniversitenin katkılarıyla kurulan Trakya Nesil SERPMEK’nin ürettiği evvel tohumları burada çoğalttığını anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Bugün onların hasadını gerçekleştireceğiz. İnşallah burada yapacağımız hasat dekar başına 200 kilogramla Türkiye’dahi bir rekoru kırmış olacak. Nezaret olarak bu tür projeleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Türkiye’da evcil tohumculuk gelişti amma domestik ve milli tohumculuğun bibi katetmesi müstelzim bire bir meydanlık var. Günâşık ile başladık bunu mısır ve farklı önemli ürünlerle devam ettireceğiz. Bu önce yerli ve milli hibrit tohumumuzun Ankara’da sınama üretimini yaptık, Rusya ve Sudan’da deneme üretimlerini yaptık. İnşallah buradan elde edilen tohumlar mikro dışına dahi ihraç edilecek. Türkiye’ye kırıcı bir ilişik değer kazandıracak.”

“Tarımdaki AR-GE’yi desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Varank, son dönemde yaşanan toptan gelişmelere işaret ederek, “Pandemi, savaşlar ve enerji kriziyle çalkalanan, türbülansa giren dünyada ekincilik ve gıdanın ne kadar mühim olduğunu görerek Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle tarımı bu sene henüz aşkın halk üstünde tuttuk ve Bakanımızın gayretleriyle çiftçimiz bu işten memnun.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarımı desteklemeye bitmeme edeceklerine dikkati calip Varank, “Tarımdaki AR-GE’yi desteklemeye bitmeme edeceğiz. Ekincilik fethetmek yeterli değil, besin endüstrisi bu işi ek zer hale getiren sanayi. Burada birlikte Ekincilik ve Orman Bakanlığımızla birlikte sektörleri desteklemeye devam edeceğiz. Hepimiz haberlerde izliyoruz, Avrupa bu kışı şüphesiz çıkaracağını düşünürken tığ Allah’ın izniyle tek sorumluluk yaşamadan kışı atlatabileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Varank, yerli ve milli melez gün çiçeği tohumunun doğru olmasını dilerken, projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Konuşmaların peşi sıra Bakanlar Varank ile Kirişci, günebakan üretimi yapılan tarladaki biçerdöverin yanına geçti. Elan sonradan iki nazır biçerdövere binerek Ar-Ge’si ve sınama üretimleri ağız ağıza evcil ve milli imkanlarla gerçekleştirilen Türkiye’nin evvel evcil ve milli melez tohuma cemaat ayçiçeğinin hasadını yaptı. Bakanlar Varank ile Kirişci, hasat ettikleri ürünleri benzeri kavanozun içine koyarak imzaladı.

Hastalıklara cebin dayanıklı

Trakya Döl ZIYAN ETMEK Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 43 hava ve kuruluşun teşrikimesai ile 2019 yılında kuruldu. Trakya Sulp’birlikte 32 tohumculuk şirketi, 10 tecim borsası ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin ortaklığı bulunuyor.

Trakya Soy Sop, Trakya Tarımsal Araştırı Enstitüsü ile ayçiçeği ıslahı konusunda AR-GE çalışmaları yürüttü. Bu çalışmaların sonucunda domestik ve milli imkanlarla SUN 2259 CL ve SUN 2242 CL adı verilen belde gündöndü tohumları üretildi. Bu tohumlar önce olarak Sudan’ın yanında Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde deneyim üretimlerinde kullanıldı. Yerli ve milli tohumların hastalıklara cebin gayrı türlere göre mukavemetinin erdemli olduğu gözlendi.

Şereflikoçhisar’daki tecrübe üretimlerinde SUN 2259’un 200 dönümde, SUN 2242’nin bile 750 dönümde ekimi yapıldı. Ilk Teşrin sonucu kısaca 200 titrem tohumluk eser elde edilmesi bekleniyor. Etraf değeri tahminî 54 milyon teklik olan tohumlukların özellikle Rusya ve Sudan kalkmak için, Bulgaristan ve Romanya kabil demonstrasyon çalışmaları tamamlanan ülkelere ihraç edilmesi planlanıyor.

Share: