NAZIR VARANK 37 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİ BEKLİYORUZ

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında 47 milyon gezici ve 37 milyar dolar turizm geliri beklediklerini söyledi.

Adıyaman’a gelen Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, havaalanında Ilbay Mahmut Çuhadar, AK Tümen milletvekilleri Ahmet Vazıh, Halil Fırat, Yakup Taş, Muhammed Toprak, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut ve tören düzeni üyeleri aracılığıyla karşılandı. Temaslarına Vali Çuhadar’ı konuşma ederek başlayan Nazır Varank, daha sonra ‘GAP Adıyaman Projeleri’ ve ‘İpekyolu Kalkınma Ajansı Finansman Bindi Programı’ protokol imza törenine katıldı. Valilikte planlı ‘Adıyaman Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi’ açım törenine dahi katılan Varank, turizm temsilcilerine seslenme etti. Türkiye’nin tarihi ve tabii güzelliklerinin saymakla bitirilemeyeceğini vurgulayan Vekil Varank, Türkiye’bile öyle domuzuna yerler var kim tarihi ve saf güzellikleri aynı anda bünyesinde barındırıyor. Medeniyetlerin buluşma noktası, bayrı şehrimiz Adıyaman’ı böyle görmekteyiz. Adıyaman’ı, turizm sektöründe yer mehabetli illerden biri yerine görüyoruz. Biliyorsunuz turizm, hem bölgesel hem da millî kalkınmada yetişkin role erbap ayrımsız departman. Pandemi sonrası turizmde sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. Bu yılın evvel yarısı, turizm performansı beklentilerimizin üstünde gerçekleşti. 2022 yılının tamamında 47 milyon gezmen, 37 bilyon dolar turizm geliri bekliyoruz. Bittabi ülkemizde değme alanda yaşanan bu gelişmeler, bu yükseliş kendi kendine olmuyor. Hükümet adına ülkemizin ciharıyek yanı sıra turizmin geliştirilmesi kapsamında bati çalışmalar yürütüyoruz. Örenlik yerleri, tarihi alanları, hars merkezlerini adeta baştan yeniden mensur ediyoruz. Bunların yanında turizmi destekleyecek altyapıları birlikte tek zaman ayn ardı etmiyoruz dedi.

Havaalanlarıyla ilgilendiren karaca propaganda yapmaya çalışıldığını belirten Nazır Varank, Bazen bize ‘Bu havalimanlarını neden yapıyorsunuz’ diyerek kızıyorlar. Bunlarla ilgilendiren karaca yaymaca yapmaya çalışıyorlar. İşte o havalimanları sayesinde tığ bu sene dünyada yaşanan bed görüntüleri Türkiye’dahi yaşamadık. İstanbul Havalimanı’nda yolcular, sayı farkı 15 dakikada bagajlarına ulaşırken bu buut, Avrupa havalimanlarında sayı farkı 4-5 saati buluyor. Uçuşlar halel edildi, turistler kafasız çevrildi. Dünyanın farklı havalimanlarında hele Avrupa’da valizler kayboldu, turistler nazik çileler çekti. Tığ hakeza tıpkı durumu yaşamadıysak bu, havalimanlarına yaptığımız yatırımlar sayesindedir diye konuştu. Bakan Varank, törenin ardından tarihi alanları gezip, kâh fabrikalarda incelemelerde bulundu.Share: