Nazır Herif: 2021’de 14 Bin 287 Afiyet Çalışanı Parafin Kod’a Başvurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Kayırıcı, Beyaz Zehir Harf uygulamasına 2021 yılında 14 bin 287 afiyet çalışanının başvurduğunu açıkladı. Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla sağlık kuruluşlarında düzenlilik tedbirlerini bırakmak üzere çalışmaların bitmeme ettiğini bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esenlik personelinin sağlık hizmeti sunumu sırasında maruz kaldığı akın ve gayrı suçlarla ilgili davaların vasıta altına alındığı ve takibinin yapıldığı Beyaz Zehir Kod uygulaması ile ait Fahrettin Âdem’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Önergesinde 2021 yılı içerisinde rahatsız ve sökel yakınları vasıtasıyla şiddete maruz kalan sağlık çalışanı sayısının açıklanmasını isteyen Gürer, keyif çalışanlarının mücahede koşullarının iyileştirilmesi ve şiddete karşı korunması hesabına alınan önlemler ve yapılan icraat hakkında vukuf murat etti.

“2021’DE 14 BİN 287 SAĞLIK ÇALIŞANI BEYAZ ZEHIR KOD’A BAŞVURDU”

Gürer’in önergesine cevap veren Nazır Eş, Beyaz Zehir Kod uygulamasına, 2021’de Keyif Bakanlığı, kerem ve nakit üniversitelerinin hastaneleri ile özel sağlık kuruluşlarında görev özne sağlık personeli oluşmak için mecmu 14 bin 287 başvuru yapıldığını açıkladı. Afiyet çalışanlarının sakıncasız ortamlarda efdal motivasyonla çalışmaları ve afiyet kuramlarında kaliteli keyif hizmeti sunmaları açısından şiddetin önlenmesine yönelik olarak azamet marifetiyle birçok hukuki ve idari hazırlık alındığını tabir fail Eş, tedbirlerin alınmaya devam ettiğini, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin akseptans edilemez olduğu inancıyla şiddete akim müsamaha göstererek çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti. Âdem, sağlık kuruluşlarında düzenlilik tedbirlerinin artırılması (düzenlilik görevlisi ve asayiş kamerası sayılarının artırılması vb.), hastane girişlerinde işleyişi aksatmayacak şekilde güvenliği sağlamaya yönelik tedbirlerin geliştirilmesi (eroin dedektör, x-ray cihazı, zırh tasdik noktası vb.) ve takibi çalışmalarının birlikte devam ettiğini belirtti.

“ALINMASI MÜSTELZIM TEDBİRLERİN VE ÖNLEMLERİN MÜSTAKIL SURETLE DAHA DE ARTIRILMASI ARAÇ”

Ömer Fethi Gürer, konuya ait bugün yaptığı yazılmış açıklamada, “Sağlıkta yol motivasyonu etkiliyor, mesai koşullarını aksi kılıyor, çalışanların moralini bozuyor. O anlamda bile sağlıkta şiddetin nasıl muvaffakiyetsiz noktasına taşınması gerekiyor. Ayrıca güvenlik kameralarının, antre-çıkış kontrollerinin tınlamalı sağlanmasıyla sağlıkta çabukluk hür suretle bitirilmeli. Yaşanan olumsuzluklar sona erdirilmeli. Beyaz Kod’a başvurunun 14 bin 287’ye erişmesi, sorunların varlığının somut göstergesi. Çalışanlarının motivasyonunu huysuz etkilediği amacıyla bu konularda alınması gereken tedbirlerin ve önlemlerin bağimsiz suretle daha de artırılması şart” dedi.

Share: