NAZIR ARISTOKRAT: 15 TEMMUZ’U FETÖ YAPTI, ARKASINDA BAL GİBİ AMERİKA VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kırklareli’dahi sivil toplum örgütleri temsilcileriyle yemekte benzeri araya geldi. Avrupalıların, konuşurken 100 yıllık planlar, nazik planlar yaptığını söylediğini belirten Soylu, “Rastgele meseleyi burnundan kıl aldırmayacak benzeri şekilde yönetmeyi namına ustalık namına gören Avrupa amma akıllı bire bir şekilde hep sorunlarını doğuya yıkan Avrupa, hangi pandemi meselesinde, ne toptan dünyada, hangi da enerji meselesinde burnunun önünü göremeyecek derecede bir strateji eksikliğinin içine düşmüştür. Küreselleşme denilen fehva, 20’nci yüzyılın sonunda Amerika’yı dünyada hükümran etmek, Avrupa’yı bile onun vagonu haline getirebilecek ayrımsız anlayışı kıymetlendirmek için buluş edilmiş bir kavramdır. 1950’lerden itibaren dünyada aheste ekseni doğuya doğru kaymaktadır. Aheste ekseni derken; siyasal güç ekseni, silahlı kırıcı ekseni ve iktisadi aheste ekseni doğuya akıllıcasına ağır tıpkı şekilde kaymaktadır. Doğunun istihsal mekanizmalarından birisi Çin. Kişi üretimini pandemiden ekolojik ortam kapattı ve dünyanın bir nice yerinde gaz fiyatları Amerika’dahi ve Avrupa’de 10 itmam arttı. Az bire bir rakam değil bu. Zira tıpkı taraftan üretimi esermek istiyorlar, tıpkı taraftan dahi bizden dahi alarak, dikkat ederseniz bizim sabık yılki ihracatımızın toplamı 170 milyar dolar civarında, şu anda 250 bilyon dolar civarında olacağını ve biraz daha aşacağını bu yıl itibariyle tutum ediyoruz. Ana itibariyle bizden dahi dünyalık çekiyorlar” dedi.

‘AVRUPA, AMERİKA KENDİ AJANLARINI TÜRKİYE’YE SOKUYOR’

Nazır Aristokrat, “Suriyelilerle biz 500 sene benzeri millet adına bu arada olduk” diye niteleyerek, şöyle bitmeme etti:

“Adam kapına mevrut, alın tarafta kadınlara taarruz ediyorlar, aylı kadınların karnındaki çocukları öldürüyorlar, yaşlıları öldürüyorlar. Tığ hangi yapmalıydık? Bugün Ukrayna, Avrupa’ya gitti, 5 milyonun üstünde. Avrupa ‘Almıyorum’ mu dedi? Kimesne illet sesini çıkarmadı? Hangi zaman dönecek bunlar öz memleketlerine anlaşılan mi? Hiç mahsus değil. Ama Avrupa ve Amerika öz ajanlarını Türkiye’ye sokuyor, ‘Bu Suriyeliler buradan gitsin’ diyor. Adamlar elhak işlemez olmak istemiyorlar kim gitsinler. Ben İdlib’da 75 yaşındaki tıpkı teyzeyi gördüm, dedi ki; ‘Evlat, ego memleketime kaçmak istiyorum.’ Ego, ‘Memleketindesin’ dedim. Özlük toprağına görünmek istiyor. Buradakilere soruyoruz masraf misin diyerek, ‘Peki gideriz’ diyor. Ama orada ölüme mi gitsin? Bir bölümü rejimin, benzeri bölümü DEAŞ’ın, tıpkı bölümü PKK/PYD’nin elinde. Öbür tarafa dahi Amerika gelmiş, 12 şerha soy kurmuş. Yunanistan birlikte esas kuruyor. Bire Bir tezgah hazırlama içerisinde. Bunları görmüyoruz. Bu insanlar nereye gidecekler? Bizim Fırat Kalkanı bölgesi, Zeytin Dalı Harekatı bölgesi, Hazar Pınarı bölgesine gittiler. Umum 525 bin gönül oraya gönüllü namına et kafalı döndüler. Biz orada, onların elan şen tıpkı şekilde olabilmesi amacıyla, buraya gelmemelerini realizasyon edebilmek üzere orada güvenliği, sağlığı, adaleti, altyapıyı oluşturduk. Kişi meclisleri kuruldu. Onlar paralarını topluyorlar, harcıyorlar, tıpkı tutum oluşturdular. Eskisinden henüz iyi durumdalar. O bölgeye gidiyorlar amma Yıldız Halep bölgesinde varlar. Güney ve Ilımlı Halep bölgesinde yoklar. Zira oraya gidince onları per berbat ediyorlar. Ne ant gidecekler? Alternatif bulabilirsek. İşte o alternatiflere bakıyoruz. Cerablus’ta, Ahali-Bab’da, Resulayn’dahi, Telabyad’dahi yaklaşık 1 milyon kişinin yaşayabileceği uluslararası arkalama kuruluşlarından bir proje için hep bu arada çalışıyoruz. Bir noktasına büyüklüğünde geldik.”

Icra Vekili Soylu, Suriyelilerin yanlışlık el işi konusuna değinerek, “Suriyeliler bizim kardeşlerimizdir. Tabiatıyla özlük ülkelerinde döneceklerdir. Amma Türkiye’birlikte ne kadar yanlışlık işliyorlar? İlk dediler kim, ‘Bunlar 3-4 yıl sonradan o kadar çok cürüm işlerler ki.’ Bunların makro ayrımsız bölümü Dindar, filhakika bizim coğrafyamızın insanı. Peki, bizim kültürlerimizde ihtimal farklılıklar söz konusu amma yasak, helal sende hangi kadar varsa onda de o büyüklüğünde var. Belirgi itibariyle cürüm işlemesi, bizde 2.2- 2.3, onlarda ise 1.1- 1.2; nısıf yarıya. O bile tıpkı kısmı kişi aralarında. Onun amacıyla bilcümle bunların kâffesi uydurma” diye konuştu.Share: