Nasreddin Sarıklı fıkraları hikâye geleneği UNESCO listesinde

– Nasreddin Öğretmen fıkraları tahkiye geleneği UNESCO listesinde

KONYA – Nasreddin Öğretmen fıkralarını hikâye geleneği, Fas’ta yapılan UNESCO Konkre Sıfır Kültürel Mirasın Korunması Toplantısı’nda İnsanlığın Konkre Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne alındı.

Firez ve Turizm Bakanlığı, Fas’ta bitmeme eden UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetler Arası 17. Komite Toplantısı’na ‘Nasreddin Öğretmen fıkralarını anlatı geleneği’ ve ‘Çay Kültürü’ namzetlik dosyalarıyla katıldı. Toplantıda yüzlerce almanak geleneği barındıran 2 kültürel öge dahi UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedildi.

“Nasreddin Hocamızın fıkralarını, değerlerini yekpare dünyada henüz dahi hoşgörülü ağıl getireceğiz”

Konya’nın Akşehir İlçe Şehremini Salih Akkaya konu ile ilişkin kendisine yaptığı açıklamada, Akşehir’üstelik Nasreddin Sarıklı torunları adına aldıkları haberle çokça sevindiklerini belirterek, “Zira Nasreddin Öğretmen Kanun Maddesi Tahkiye Geleneği, UNESCO İnsanlığın Konkre Sıfır Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne ilhak oldu. Henüz önce Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz başta görünmek amacıyla Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’la gelişigüzel çok uluslu namzetlik başvurusu yapılmıştı. Fas’ın başkenti Rabat’ta 28 Teşrinisani-3 Fasıla 2022 tarihlerinde hükümetler arası yarkurul toplandı ve 17. oturumda bu karar makbuz. Bu çerçevede UNESCO daimi temsilcimiz Gülnur Aybet’e, Firez ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a ve rastgele ant yanımızda olan Konya Milletvekilimiz Orhan Erdem’e şükranlarımızı bildirme ediyorum. Akşehir Belediyesi namına 6 yıldır Milli Eğitim Bakanlığımızın koordinasyonunda ulusal bazda ilkokullar ortada Nasreddin Öğretmen hikâyecik canlandırma yarışmaları yapıyoruz. Seçkin sabık yıl bu yarışmalarımıza katılan ülke sayısı üstelik artıyor, yaklaşık 50 civarında ilimiz katıldı. İnşallah önümüzdeki süreçte bu fıkra canlandırma yarışmalarını arsıulusal boyuta taşımayı düşünüyoruz. Bu anlamda bile evvel Türki Cumhuriyetlere, elan sonrasında balkan ülkelerine bu yarışmaları taşıyacağız ve Nasreddin Hocamızın fıkralarını, değerlerini bütün dünyada henüz birlikte ferah ağıl getireceğiz” dedi.

1996 yılı UNESCO (Mürekkep Uluslar Terbiye, Olgun ve Hars Teşkilatı) yoluyla “Nasreddin Hoca Yılı” car edilmişti. Akşehir Belediyesi üstelik 63 yıldır 5-10 Temmuz tarihleri beyninde uluslararası adına Akşehir Nasreddin Sarıklı Şenliği düzenlerken, 24-26 Teşrinievvel tarihlerinde birlikte Nasreddin Sarıklı Anma Günleri düzenliyor. Nasreddin Öğretmen Yâd Günleri çerçevesinde 6 yıldır bile Milli Terbiye Bakanlığı ve Akşehir Belediyesi işbirliği ile Millî İlkokullar Arası Akşehir Nasreddin Hoca Omur Canlandırma Yarışması düzenleniyor.

Share: