Nafaka yüzünden öldürürcesine dövüldü, şimdi ölüm korkusuyla yaşıyor

Sakarya’üstelik diri Levent Kuvat isimli vatandaş, nafakasının ödenmediği gerekçesiyle boşandığı eşi aracılığıyla ahiret yolculuğu tehditleri aldığını ve çarkıt eşinin ayvaz kardeşi aracılığıyla çarpma edildiğini tez etti. Olayı yargıya haiz Kuvat, “Tıpkısı geçimlik meselesinden bu kadar işlerin uzaması çokça biberli. Benim gibi olan ve sesinin duyuramayan bir nice eş var eş olup bu şekilde şiddete, tehdit ve hakaretlere maruz küsurat. Bunları bütün alay malay sesimizi yükseltirsek belki elan bereketli yerlere gelebiliriz” dedi.

Sakarya’üstelik hayatiyetli 42 yaşındaki Levent Kuvat, 2006 yılında evlendiği E.D. ile 2017 yılında boşandı. Bu evliliğinden bire bir çocuğu olan Kuvat, 2021 yılında başka bir evlilik yaptı. Boşanma kararından bilahare mahkeme Kuvat’a, sakat eşine bin 250 teklik geçimlik ödeme kararı verdi. İddiaya bakarak, eski eşinin hesaplarında bloke olduğunu söylemesi üstüne Kuvat, mahkemenin verdiği nafaka miktarını vasıtasız vermeye başladı. Daha sonrasında eski kayırıcı E.D., nafakanın ödenmediğini ileri sürerek Levent Kuvat üzerine kanuni muamele başlattı. E.D.’nin vezneci hesabında bloke olduğu gerekçesiyle nafakayı aracısız ödediğini söyleyerek karara itiraz eden Kuvat ile ortalık arasında adavet başladı. Aralarında bulunan husumet sonrasında çarkıt âdem ve ailesi Kuvat’ı ölüm tehditleri ile hakarete maruz bıraktı. Durumu tekrardan yargıya haiz Kuvat, 5 Haziran günü eşiyle birlikte Kandıra’daki Pembe Kayalar bölgesindeyken eski eşinin koca kardeşi N.D. ve tıpkısı birey yoluyla öldüresiye çarpma edildi. Çarpma raporu düz Kuvat, avukatı marifetiyle cürüm duyurusunda bulundu. Kendisi kabil birçok nafaka mağduru kişinin olduğunu ve ölüm korkusuyla yaşadığını aktaran Kuvat, yetkililerden yardım istedi.

“Çarkıt eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı dahi suratıma tekme attı”

Boşandığı eşinin eş kardeşi aracılığıyla çarpma edildiğini tez eden Uzun Kuvat, “2006 yılında evlendim, 2017 yılında boşandım ve o yıldan bu yıla büyüklüğünde aracısız geçimlik verdim. Vasıtasız nafaka vermemin sebebi bile bana vezneci hesaplarının blokeli ve hesap numarasının olmadığının söylenmesiydi. Kul hüsnüniyet namına aracısız verdim. Henüz sonrasında eski eşim apayrı hesaplara yatırmamı söyledi ve köle bunu kabul etmedim. Banka hesapları üzerinden yatırmaya başlayınca bana, “Bu parayı bana vereceksin, çevirmek zorundasın” üzere ağza alınmayacak laflara ve tehditlere maruz kaldım. Bunun akabinde işin içinden çıkamayınca kendisi birlikte bana alın ailesini ve oğlumu kışkırttı. Antrparantez oğlum bana, “Cet sen benim sayemde yaşıyorsun yoksa dedemler seni öldürecek” dedi. Bu ahval sonrasında durumu yargıya taşıdık ve davalarımız devam ediyor. Bildirme böylece 2021 yılında evlendiğim eşimle alay malay Cebeci sahilde otururken bozuk eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı dahi suratıma tekme attı ve ben şoke girdim. Ego hareketsiz kaldım bunlarda bunu fırsat isteyerek beni gereğinden aşkın darp edip koku alma organı kırıklarım almak kaydıyla iki kıta ameliyata misil anahtar hasar meydana sebep oldular. Şuan bir cerrahi müdahale geçirdim, 6 ay sonrada tek daha olacağım. İlk yapılan operasyon kan almamı yönetim edecek bire bir ameliyattı” dedi.

“Benim kadar olan ve sesinin duyuramayan birçok kayırıcı var”

Kendisi kabil ayrımsız haddinden fazla insanın olduğunu belirten Kuvat, “Ayrımsız nafaka meselesinden bu kadar işlerin uzaması çok kırıcı. Benim gibi olan ve sesinin duyuramayan bir nice herif var erkek olup bu şekilde şiddete, gözdağı ve hakaretlere maruz küsurat. Bunları bilcümle gelişigüzel sesimizi yükseltirsek belki henüz gür yerlere gelebiliriz ve bağımlı kim bunlar yasa ve kurallar çerçevesinde bizim dahi bunun üzere ayrımsız uğraşımız var. Bunlar zat başımıza olmuyor, avukatlarımızla, kanunu ferah alim kişilerle bunları yapmamız geçişsiz ki düz haksız yerini bulsun” diye niteleyerek konuştu.

“O tehditler adım adım hakikat olmaya başladı”

Eşiyle nafaka sürecini düşünülerek evlendiğini ve yaşanan olay sonrasında psikolojisinin bozulduğunu nâkil Bilgili Kuvat, “Geçimlik sürecini bile bile eşimle evlendiğim sürekli hakaret, tehditler ve davalarla bu şekilde evliliğimiz bitmeme ediyordu. Bu sürecin sonunda hakaret ve tehditlerin gerçeğe dönüştüğü 5 Haziran gününde Cebeci sahilde tatil yaparken bir anda salim taraftan gelip saçını çekip, diğeri birlikte tekmelerle yüzüne, vücuduna defalarca darp edildi. Bundan âlem eşimim şoka girmesi, kendini savunamaması, etraftaki insanların koşması yani tarif edilecek bire bir molekül değil o anda yaşanılanlar çokça kötüydü. Sayrılarevi süreci, günlerce evden çıkamamış olması yani 1 ay boyunca evden çıkamadık zira o tehditler adım adım köken olmaya başladı ve bunun elan biberli bir olayla neticelenmesinden korkuyoruz. Demincek sonsuz bitmeme eden adli süreçlerimiz vardı ve bunlara benzeri yenisi henüz eklendi. Bu sürecin inşallah hakkaniyetli benzeri şekilde neticelenmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Müvekkilim ölüm korkusuyla yaşıyor”

Nafakayla ilişkin yıpranmamış çözümlerin getirilmesi gerektiğini ve bununla ait çalışmaların olduğunu aktaran Avukat Şeyma Baltalıçam, “Müvekkilim ölüm korkusuyla yaşıyor. Eşi çok kıygın ve 2021 yılında evlendi. Burada mağdur edilen sevimli da aslında tıpkı avrat o de ikinci herif, içtimai ve sosyolojik olayların önüne unutmak açısından nafakanın daha adil tıpkı şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum ayrımsız hukukçu ve kadın olarak. 1 ay, 1 sene, 5 sene evli olanlar 30 yıl geçimlik alıyor ve nafaka, ödeyenin ömrü kadar ya birlikte geçimlik düz kişinin dünyaevi yapana büyüklüğünde bitmeme ediyor. Hiçbir borç sonsuz değil geçimlik dışında ve hiçbir borcun civar görülen bire bir delik cezası namevcut amma nafakanın hapis cezası var. Bu sebeple nafakanın hakkaniyetli benzeri şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Mağdurlar müvekkilim üzere sürat gören ya de geçimlik yüzünden adli süreçler yaşayan insanlar değil. Bu insanların yaşadıklarını görüp evlilikten uzaklaşan, evlenmek istemeyen evet da nikahsız birliktelik zihayat çokça çok bu birlikte sosyal ve sosyolojik sağlam çokça ülkü haline geliyor. Bu sebeple şayet Türk karı yapısı sistemini önemsiyorsak tıpkısı dakika geçmiş nafakayla ait adaletli aynı düzenleme gerçekleşmesi gerekiyor ve bu konuda da çalışmalar olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı. – SAKARYAShare: