NADİR GÖRÜLEN HASTALIĞINA DİYARBAKIR’DA REÇETE BULDU

BURSA’nın Gemlik ilçesinde zinde ve 2 yıl ilk gittiği hastanede anadan doğma nadir tanıdık miyokart kalınlaşması hastalığı olduğunu öğrenen Erek Kahraman (39), bulunduğu kentin beraberinde İstanbul, Ankara ve İzmir’bile hastalığına umar aradı. Tedavisi amacıyla tıpkı kalem son alamayan Yiğit, en son Dicle Üniversitesi Önsezi Hastanesi’nde görevli Kardiyolog Prof. Dr. Hakkı Parıltı’le iletişime geçti. Diyarbakır’a gelen Kahraman, 3 günce otama sürecinin peşi sıra sağlığına kavuştu.

Bursa’nın Gemlik ilçesinde aktif Murat Alp, 2 yıl önce gittiği hastanede yapılan tetkiklerince doğuştan kalp kası kalınlaşması hastalığı olduğunu öğrendi. Teşhisin peşi sıra, İstanbul, Ankara ve İzmir kabilinden şehirlere tedavi gayeli giden Kahraman, ilaçlarla tedavisine bitmeme etti. Tedavisi olumlu sonuçlanmayan Yiğit bu defa, Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Ruh Hastanesi’nde memur Kardiyolog Prof. Dr. Hakkı Parıltı ile iletişime geçti. Elan sonraları Diyarbakır’a mevrut Alp, Prof. Dr. Şimşek’in muayenesinden bilahare anjiyografik yöntemle yapılan müdahale ile ameliyata gerek kalmadan, 3 günlük tedaviyle sağlığına kavuştu.

‘SAĞLIK TURİZMİNDE BATIDAN DİYARBAKIR’A SAĞLIK GÖÇÜ OLDU’

Prof. Dr. Hakkı Balkır, hastalığın bulunmaz tanıdık tıpkısı çor olduğunu vurgulayarak, ‘Bu hastalığın iki otama yöntemi var; meydanda cerrahi dediğimiz kalbin açılarak kasın kalınlaştığı bölgede tıraşlanması, inceltilmesi bire bir da son zamanlarda gitgide popüler olan elan konforlu formül olan ‘septal etil alkol ablasyonu’ dediğimiz formül. Bizim bu hastamız 39 yaşında ve septal ispirto ablasyonu tedavisini uyguladık. Bu hastalık doğuştan mevrut benzeri hastalık. Temas 500 kişiden 1’inde görülün bire bir hastalık. Bize akıbet 3-4 yıldır Türkiye’nin değişik illerinden, Konya’dan, Malatya’dan, Gaziantep’ten, İstanbul’dan, Sakarya’dan mevrut çokça hastamız oldu. Batıdan bile buraya gelinmesi kendim ve merkezim hesabına alım donör aynı madde. Istem isterdi kim hep zat memleketinde otama olsun amma böyle özellikli hastalıkların ve baskı olguların mecburen hakeza deneyimli merkezlerde yapılması gerekiyor. Bu vakamızda özellikliydi. 3 şerha sâdır etraflı damar vardı. Küçük kavisli damarı yaktığımız takdirde hastaya yararsız kalp krizi geçirtmiş olacaktık. Biz doğru damarı tespit yazar yaktığımız ahit anında yanıtımızı almış olduk. İçimiz rahat etti. Bu garip işlemlerin deneyimli merkezlerde olmasında kâr var. Bundan etraf kendimi ve merkezimi öneriyorum. Sağlık turizminde batıdan Diyarbakır’a sağlık toprak kaymasi oldu? diyerek konuştu.

Hasta Uğur Alp ise hastalığına 2 sene geçmiş canlandırma konulduğunu rapor ederek, şunları söyledi

‘Buraya his çarpıntısı ve soluk darlığı şikayetiyle geldim. Kısaca 5 senedir bu rahatsızlığım var. 2 senedir teşhisim konulmuş. Kişileştirme konulduktan sonraları detaylı ayrımsız arayış içerisinde bulundum. Rahatsızlığımdan ortalık memleket el doktor gezdim. Öneri ve araştırmalarımızda Hakkı hocaya yöneldik ve kendimizi konfirmasyon ettik. Bu çor doğumdan mevrut bir maraza. Ameliyatımız liyakatli benzeri şekilde geçti. Hocamıza haddinden fazla teşekkür ederim.?

Share: