Mutlak Özel: Manisa’da Afetten 10’a Mümasil Karye Etkilendi. Bu Üzümü 20 Liranın Altında Olmadan Derdinizi Çözecek Şekilde Almaları Geçişsiz

CHP Kol Başkanvekili Müstakil Hususi, Manisa’daki üzüm üreticisinin düşük gelgel ücretleri ve boğanak yağışlardan kaynaklanan dertlerine değinerek, “Devletin engelleme etmesi geçişsiz. Bu afetten 10’a yakın köy etkilendi. Gelecekler, bu üzümü alacaklar, bu üzümü 20 liranın altında olmadan derdinizi çözecek şekilde almaları lazım. Bu yetmez, tarımsal kredilerin faizlerinin silinmesi ve anaparanın bile biraz yıla bölünmesi geçişsiz” dedi.

CHP Kol Başkanvekili ve Manisa Saylav Hür Özel, Manisa’nın Şehzadeler ilçesi Yeşilköy Mahallesi’nde sağanak yağmurdan ve bağan fiyatlardan pahal etkilenen üzüm üreticilerini mülakat etti. Müstakil Özel’e, CHP Manisa Mebus Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ile CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca haremlik etti. Üzüm üreticilerinin sorunlarını dinleyen Özel, “Tabii acı albeni koşulları da evet, ürün düşüklüğü birlikte tamam. Ama katlanabilir ayrımsız öz değil bu yıl yaşananlar. Serencam 50 yılda böyle aynı öz yaşanmadı. yoğun dört misil, tıpkı gecede bir ayda yağan yağmur yağdı ve benzeri kıyamet yaşandı. Bunun altından kişilerin özlük gücüyle kalkması cins değil. Bu işin ucundan mehabet tutaç. Bu enkazı fehamet kaldıracak” açıklamasını yaptı.

Hususi’in üzüm üreticilerinin sorunlarına dayalı açıklaması şöyle:

“BU ÜZÜMÜ 20 LİRANIN ALTINDA OLMADAN DERDİNİZİ ÇÖZECEK ŞEKİLDE ALMALARI LAZIM”

“Facia, şahısların, köylerin kişi çıban edebileceği tıpkı husus değil. Devletin müdahale etmesi lazım. Her ne kadar AKP, oran ile parti ayrımını ortadan kaldırmış olsa da devletin müdahale etmesi geçişsiz. İktidardan temenni edeceksiniz, aykırılık bile sizin sesinizi duyuracak, devletin bu işi çözmesi geçişsiz. Izzet hepimizin. Bu afetten 10’a yakın karye etkilendi. Gelecekler, bu üzümü alacaklar, TMO’nun iri alımının ortamında buradaki üzüm bir avuç değil. Bu üzümü 20 liranın altında olmadan derdinizi çözecek şekilde almaları lazım. Bu yetmez, zirai kredilerin faizlerinin silinmesi ve anaparanın birlikte biraz yıla bölünmesi lazım. Bu konuda yasa teklifi hazırlayacağız.

“HANİ SISKA ÜZÜM FİYATI 27 TL’YDİ? TÜCCAR GENIŞLIK KALİTELİ ÜZÜMÜ 20-21 TL’DEN ALIYOR”

Arazi Mahsulleri Ofisi, 26 Aralık’a devir veriyor. 26 Aralık’a ki öle, ki kaldığında. Bunun Türkiye’üstelik duyulması geçişsiz. Bu işin sonu kötüye gidiyor. Sizin arkanızdayız. Biz buraya yöntem yapmaya gelmedik, bu aldatmak meselesi. Bütün alay malay bu işleri çözmeye çalışalım. Seneye kudret değişecek. Biz sizin Ankara’dahi sesiniz olmayı sürdüreceğiz. Reisicumhur hangi diyor, ‘Çok kudretliyim, gelişigüzel şeyi ben biliyorum’. Sen biliyorsan hani zayif üzüm fiyatı 27 TL’ydi, lacerem sen biliyorsun? Tüccar yeryüzü kaliteli üzümü 20-21 TL’den alıyor. Hani sen haddinden fazla muktedirdin. Devletin sözünün bire bir değeri evet. Aya değer açıkladın mı altında gurur fethetmek yasak olmalı. Bakı yapacaksın. İki çıngı memuru koyacaksın oraya. Oran lazımsa bunun üzere geçişsiz. Devlet karye yollarında köylüye gidiş geliş cezası açmak için lazım değil. Türe ve Kalkınma Partisi milletvekilleri bol zaman dostu, düğün olunca geliyor, seçim olunca küşat olunca geliyorlar, böyle bire bir felakete gelmiyorlar. Milletvekili dediğin elem bölüm dostudur. Düğünde halay çekecek haddinden fazla bulunur. Bize bugün tarlada sizinle birlikte ajur çekici mebus lazım.”

“YAĞIŞLAR NEDENİYLE REKOLTEDE YÜZDE 60’A VARAN KAYIPLARIMIZ VAR”

Bakırlıoğlu ise, “Yağışlar dolayısıyla rekoltede yüzde 60’a vasil kayıplarımız var. Yüzdelik 80 de kaliteden belde kaybınız var. Çokça pahal aynı mağduriyet var. TMO’nun kapısına gelen herkesin malını alması geçişsiz. Bu sorunları halletmek üzere gereken ferman, iktidarda yok” ifadelerini kullandı.Share: