Muş’ta midesinde ur bulunan tutkun ameliyatla sağlığına kavuştu

Muş’ta hayat dolu ve 2 yıldır midesinde tümör bulunan 68 yaşındaki It Canlı Polat, Muş Büyüklük Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.

Göden ağrısı şikayetiyle Erzurum, Elazığ ve Diyarbakır’daki hastanelere revan 8 bala babası Polat’a, kardiya tümörü teşhisi konuldu.

Faaliyetler olmayı kabul etmeyen fakat bir süre ilk rahatsızlanması üzerine Muş Celal Hastanesine kaldırılan Çelik, burada 5 saat süren mide ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ümit Ulusoy, gazetecilere, bir süre ilk esasen rahatsızlanarak hastaneye getirilen Polat’ı serian ameliyata aldıklarını söyledi.

Önerilen ameliyatı akseptans etmediği için 2 ayda ayrımsız hastanın koku değerlerinde düşüş yaşandığını anlatan Ulusoy, şöyle konuştu:

“Başlangıçta hastaneye bir nice sefer gelen hastamıza çağ takviyesi yapıldı. Sayrı en son geldiğinde midesinde perforasyon vardı. Mide adamakıllı küşade ve kanaması vardı. Ameliyattan apayrı şansı yoktu. Önsezi hastası olduğundan dem sulandırıcı ilaçlar kullanan hastamızın ameliyatı haddinden fazla riskliydi. Ameliyatı önerdik, riskli olduğunu üstelik söyledik. Ailesi kabul etti. Ameliyatta hepsini temizleyerek mideyi aldık. Sonra uzun bağırsakları yemek borusuna bağladık. Yaklaşık 5 saat süren kalburüstü tıpkısı ameliyat oldu. Hakeza riskli ayrımsız ameliyatı devletimizin sağladığı imkanlarla ilk defa hastanemizde yaptık.”

Babasının 2019’bile işkembe kanaması geçirdiğini belirten Yunus Polat ise Muş ve kasaba illerdeki birçok hastanelere götürdüğü babasına işkembe kanseri tanısı konulduğunu ve işler olmasına karar verildiğini anlattı.

Babasının operasyon tevessül etmek istemediğini belirten Çelik, “Babam beş altı ahit önce rahatsızlandı. Hastaneye getirdik ve acilde midesinin delindiğini söylediler. Allah’ın ve doktorlarımızın sayesinde pir ayrımsız cerrahi müdahale yapıldı. Ameliyatın ilimizde yapılması bizim için çok ongun oldu. Başka ayrımsız ilde yapılsaydı hastalanmış yakınları üzere birlikte yalın kat olmayacaktı. Başarılı bir ameliyat yaptılar. Şu anda babamın afiyet durumu ferah. Doktorlarımıza ve apotr olan şifahane personeline haddinden fazla teşekkürname ederim.” diye konuştu.

Share: