Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’a Gönderdiği Tohumlar Savmak Oldu

TACETTİN DURMUŞ

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin sabık sene akıbet 60 yılın yer nazik kuraklığının yaşandığı Kars’ın Susuz ilçesine gönderdiği tohumlardan elde edilen buğday, önce un bilahare paketlemek oldu. Susuz ilçesini ziyaret fail Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Gelecekte, benim hayalimde, bütün topraklarının tamamını mübarek ayrımsız şekilde eken aynı Türkiye var. Kendi buğdayı ve zat melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin değme tarafını ekebilen ayrımsız Türkiye, bambaşka tıpkısı düzem demektir. Tekrar enerjide dahi zat enerjisini üreten aynı Türkiye hayalim var. Bu da mümkündür” dedi.

Muratpaşa Şehremini Beklenti Tevazulu, dün Antalya Kars-Ardahan- Iğdır Ekin ve El Birliği Derneği Başkanı Ferhat Cemtosun ve umumi heyet üyeleri ile gelişigüzel Kars’ın Susuz ilçesine gelerek, geçen sene ilçeye gönderdiği tohumlardan yapılan örgensel ekmeği tattı. Tevazulu, elan sonra bile kendisi ve İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer marifetiyle ilçeye gönderilen tohumların öğütüldüğü değirmeni konuşma etti. Susuz’da bateri zurna eşliğinde kaza halkı aracılığıyla karşılanan Başkan Uysal ve Cemtosun, Belediye Reisi Oğuz Yantemur’u liyakatli çalışmalarından dolayı kutladı.

“TOHUMLA İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VARDI”

Domestik şair Mustafa Ahmetoğlu, verdiği destekten ufuk Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a yazdığı türkü okuduktan bilahare, nisan ayında toprakla buluşturulan tohumlardan üretilen buğdayla yapılan ekmeği ikram etti. Başkan Uysal, namına ikram edilen ekmeği tadarak organik tohumun önemine ilgi çekti. CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, İzmir Belediye Başkanı Bronz Soyer’in ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ projesi ile alay malay, Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’üstelik toprakla buluşturduğu tohumların ekmeğe dönüştüğünü söyledi. Toraman, Oğuz Yantemur’un özel çabaları sonucunda esas adı ‘Cilavuz’ olan ilçede başlattığı mücadelenin akıbet verdiğini de belirterek, Muratpaşa Belediye Reisi Beklenti Tevazulu’a teşekkür etti.

Susuz Şehremini Oğuz Yantemur bile ilçesini musahabe fail Muratpaşa Belediye Reisi Beklenti Tevazulu, Antalya Kars-Ardahan-Iğdır Hars ve Dayanışma Derneği Ferhat Cemtosun ve yönetim kurulu üyelerine teşekkürname ederek şunları söyledi:

“Başkanımızı burada kısaltmak bizi onurlandırdı. Tığ, o süreçte iki yıl kurak mevsim geçirdik. Tohumla ait sıkıntımız vardı. Birçok CHP’li belediyelerimizi görüşme ettik. Bunlardan birisi üstelik Muratpaşa Belediyemiz idi. Antalya’ya gittik ve bizi çok fena hâlde bir şekilde ağırladılar ve ilçemize çocuk yardımında bulundular. Antrparantez İzmir Belediye Başkanı’mız Tunç Soyer’in üstelik çokça büyük emekleri oldu. Çokça bol ayrımsız yıl geçirdik. Susuz, tohumun yeryüzü fazla olduğu ilçe oldu. Bu tohumların bire bir kısmını seneye yeniden çiftçimize cılk etmek için kavrayışsız aldık. Önümüzdeki sene bu işi elan domuzuna bire bir şekilde bitmeme ettireceğiz. Bittabi kim ayrıksı belediyelerimizden üstelik destek isteyeceğiz. Kışın çocuklarımız yatağa açgözlü girmeyecek. Hayvanlarımızın bile ihtiyacını karşıladık. karınca kararınca vatandaşımıza ulama sunduk. İlçemiz hayvancılıkla uğraşıyor ve dirimlik kaynağımız birlikte rençperlik üzerinedir. Bunu elan birlikte geliştirmemiz gerekiyor. Belediyecilik hizmetlerimiz ortada bu desteklerde olmalıdır. Başkan’ımıza ve Muratpaşa ilçemize, verdiği desteklerden dünya ilçem adına haddinden fazla teşekkürname ediyorum.”

“HAYALİMDE HEP TOPRAKLARINI EKEN BİR TÜRKİYE VAR”

Muratpaşa Belediye Reisi Beklenti Uysal da şunları söyledi:

“Gelecekte, benim hayalimde, bütün topraklarının tamamını verimli ayrımsız şekilde eken bire bir Türkiye var. Kendi buğdayı ve öz melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin temas tarafını ekebilen benzeri Türkiye, ayrıksı ayrımsız seviye demektir. Yeniden enerjide üstelik kendi enerjisini üreten aynı Türkiye hayalim var. Bu dahi mümkündür. Bunun de tekniği, altyapısı, madeni ülkemizde mevcuttur. Hayalimiz budur. Hayalimiz çocuklarımıza, torunlarımıza dayalı, memleketimizin geleceğine yöneliktir. Hayalimiz olmasa bu işlerle uğraşmayız. Sizlere ufak aynı katkıda bulunabildiysek hangi bahtiyar bize. Elimizden geleni gelişigüzel ahit yaparız.

“KARS’TA BUĞDAY YETİŞMİYORSA BU TAMAMEN TÜRKİYE’MİZİN SORUNU PEKI”

Eğer Kars’ta buğday yetişmiyorsa bu, ağiz ağiza Türkiye’mizin sorunu peki. Eğer Kars’ta tohumluk buğday bulunmayan ise bu, Türkiye’mizi haris bırakabilecek bir problemdir. Bu duyarlılıkla hep Türkiye’miz ayrımsız bütündür. Buradaki çiftçimiz, insanlarımız üretecek ki Ankara, İstanbul, İzmir ve İstanbul’bile bizler savsaklamak yiyelim. Bu anlayıştan hareketle geçmiş senelerde yaşanan kuraklıktan yağlık karınca kararınca bu bölgemize tohumluk buğday yardımında bulunduk. Demincek bunların ekmeğe dönüştüğünü kazanmak, bölgede üretim rekoltesinin yükseldiğini örtmek, yeniden üretimin çağ aldığını başlamak rüya ve onur vericidir. Fakat bilcümle Türkiye, arz bereketli topraklarını, sunu bol şekilde özlük ürettiği tılsım, matbu ve öz ürettiği tohumla grup biçmediği sürece hep bu teessürat evet. Hep Türkiye’nin planlanması geçişsiz. Hep Türkiye’nin çokça mebzul yönetilmesi ve üretime karışma edilmesi lazım. Bu, besin güvenliğini sağlayacak, gelecek nesillerimize garanti sağlayacak, haddinden fazla şanlı. Kars’taki üreten, karşı teri döken, gelip burada değirmende saçlarını ağartan kardeşlerimizle de kucaklaşma imkanı bulduk.”Share: