MİDYAT’TA KADINLARIN LAVANTA BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRDÜĞÜ ATIL ARAZİ, SAVSAKLAMAK KAPILARI OLDU —

MARDİN’in Midyat ilçesinde Idmansız Dağları’ndaki 15 dönümlük atıl yer, Çokça Gayeli Toplum Merkezi’nde (ÇATOM) çığır öğrenen ve istihsal özne kadınlara tahsis edilerek, lavanta ekimi yapıldı. Hasadını da alay malay eden kadınlar, kuruttukları lavantaları, ilçeye gelen turistlere satarak eklenmiş dirimlik elde edecek. Midyat ilçesindeki Amatör Dağlarındaki 15 dönümlük etkisiz araziye ekilen lavantalar kadınlar için yıpranmamış bir gelir kapısı oldu. Haddinden Fazla Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) öncülüğünde müteşebbis kadınlar marifetiyle 15 dönümlük süreduran arazide dikilen lavantaların hasadı gerçekleştirildi. Kaza ve belediyenin desteğiyle ÇATOM bünyesinde patika öğrenen ve üretim yapan kadınların el birliği yaparak zat imkanlarıyla ekimini yaptıkları lavanta tarlasında toplanan mahsulat kurutularak ilçeye gelen turistlere satılacak. Ekincilik ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından tarımsal müşavirlik hizmetinin verildiği projede önümüzdeki süreçte çiçeklerin yağının çıkarılıp kolonya ve sabun yapımında kullanılması planlanıyor. Elde edilen sağlık birlikte kadınlar ortada paylaşılarak familya bütçelerine katkıda bulunmaları sağlanacak.

‘KENDİ İŞLERİNİ KURABİLMELERİ İÇİN FARKLI BİR ALTERNATİF’

ÇATOM yöneticisi Gülten Erol, Midyat’ta ilk defa aynı lavanta bahçesi oluşturduklarının anlatım ederek, ‘Bu lavanta bahçesi 15 dönümden oluşuyor. Biz önce başladığımızda ‘olur mu’ diye düşünürken, siftinlik de demin karşımızda haddinden fazla domuzuna tıpkı bostan duruyor ve temas saha mor, herhangi bir yer çiçeklerle meşbu. Bağımlı ki burası bizim üzere haddinden fazla koca, kadınlar amacıyla çokça kocaman. Hem ferah ayrımsız dirimsel kapısı olabilir, bir zamanda burada hararetli köylüler için birlikte bir örnek reşit oldu. Bilcümle herkesin benzer almasını diliyorum ve ileriki dönemlerde kadınların öz işini kurabilmeleri üzere farklı benzeri mütenavip olduğunu düşünüyorum. Zaman adi biz arkadaşlarla lavantalarımızı toplamaya gelirken çokça heyecanlandık. Oldukça âdem hangi ekiyorsa onu biçiyor, onu gördük. Şuan önce hasadımızı yaptık. Biz bu geçmiş hasadımızı dahi inşallah çokça güzelce süsleyerek, domuzuna keselere koyarak ve yağını çıkararak kolonyasına, sabununa büyüklüğünde iyicene mahsulat elde ederek bunları satışa sunmayı planlıyoruz dedi.

Ekincilik ve Orman İlçe Müdürlüğü’nde memur Tarım Mühendisi Herdem İskenderoğlu birlikte, Bu bölgemiz için haddinden fazla mehabetli tıpkı evolüsyon, fenomen. İlk lavanta hasadımızı gerçekleştiriyoruz. Bölgemiz için önce kurulan gösteri, evvel hasat. İlk sefer bayanlar üzere yapılan aynı çalışma, önemsiyoruz. Her çeşit beceri desteği verdik. Felç sulamaları olsun, zararlı emraz, yapılan çalışmaların kontrolü, mevsimlik kontroller yapıldı. Şimdide önceki hasadımızı alıyoruz. Denk olması açısından önemsiyoruz ve destekliyoruz diye konuştu. Kadınlardan Ilkgüz Nurcan Bedii ise, Lavanta hasadını yapmaya geldik, bu önce hasadımız. Şuan hava az buçuk hamam ama dörtköşe geçiyor bizim amacıyla. Lavanta kokuları etrafı salmış halde. Cümle kadınlara da kırnak olsun hasadımız ifadelerini kullandı.Share: