MHP’den Kızılcahamam’da ‘seçim’ kampı

MHP’nin Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki kampı başladı. MHP Umumi Başkanı Şevket Bahçeli, 2 dönme sürecek toplantılar öncesi Idealist Şüheda Anıtı’nı görüşme etti.

MHP’nin ‘Şekil Yönetim Kurulu (MYK), Merkez Sıkı Düzen Kurulu (MDK) ve Milletvekilleri Kuma Toplantısı’ başladı. MHP lideri Bahçeli, güruh öncesi MYK, MDK üyeleri ve milletvekilleri ile Kızılcahamam’daki Ülkücü Şüheda Anıtı’nı ülfet etti. Anıtta Kur’an-ı Selek okundu, yakarış edildi. Bahçeli, henüz bilahare şehitlerin isimlerinin mukayyet olduğu anıta karanfil bıraktı. ‘Gökbörü Otağı’nı dahi görüşme fail Bahçeli, burada tıpkı süre partililerle kardeş kardeş etti. Bahçeli, henüz sonra toplantının yapılacağı otele geçti. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Umumi Seçimleri’nin ele alınacağı belirtildi. BAHÇELİ GÜFTE İLE BESTE ÖRTÜŞMÜŞ OLDU

MHP lideri Çap Bahçeli, ‘MYK, MDK ve Milletvekilleri Ortak Toplantısı’nın 1’inci oturumu sonrası gazeteciler ile tıpkısı araya gelerek, soruları yanıtladı. Bahçeli, 1’inci oturumda Umumi Başbuğ Yardımcısı Mustafa Kalaycı’nın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin seçme beyannamesi ile MHP’nin parti programını karşılaştırdığını söyleyerek, Tabi 3600’den tutun sair konularla örtüşüyor ara sıra şeyler. Türkiye’dahi yalnız soğan ve patates tartışması ötesinde çok molekül oldu. Bizim programımız ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi aplikasyon sistemini karşılaştırdığımızda çok molekül birbirlerini örtüyor yani söz ile beste örtüşmüş oldu dedi.

‘400 OLMAZSA REFERANDUMA GİDER’

Başörtüsüne anayasal garanti getiren Kanunuesasi değişikliği teklifi ile ilişkin DÜRÜST Tümen’nin termin talebinin CHP ve İYİ Parti tarafından akseptans edilmemesine ilişkin istifham üstüne Bahçeli, Anayasa’nın 3 maddelik olan başörtüsü mevzusu perşembe haset komisyonda görüşülecek. Tığ onları dikkate almadan yolumuza bitmeme ediyoruz. Cumhur İttifakı o değişikliği yapmakta azimli. Meclis’te 400’ün üstünde aynı oyla çıkarsa haddinden fazla daha mıhlı olur; ama olmazsa üstelik bu öğün referanduma gitme gayrimeskûn doğar diye niteleyerek konuştu.

‘GENİŞLEYEBİLDİKLERİ BÜYÜKLÜĞÜNDE GENİŞLESİNLER’

Hür Sevgili Partisi Umumi Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi hatırlatılarak İttifaklar genişler mi sorusuna Bahçeli, İttifaklar müesses, kâffesi 85 milyonu kucaklamaya çalışıyor. Genişleyebildikleri kadar genişlesinler. 85 milyon bir iki ayrımsız miktar değil yanıtını verdi. DEVA Partisi Umumi Başkanı Ulvi Babacan’ın adaylık açıklaması hatırlatılan Bahçeli, Bizim adayımız galiba, kararımız açık. Bizi yabancılar ilgilendirmiyor. Ben bire bir formülünü buldum. Onun formülü şu; 6 çarpı 0, eşittir 0. 6’lı masa bugüne büyüklüğünde 10 derinti yaptı. Bakir ayrımsız toplantı yapacaklar. Bu denklemi o toplantının sonucu konusunda kurdum dedi.

‘CUMHUR İTTİFAKI SEÇİME HAZIR’

Seçimin erkene alınıp alınmayacağı tartışmalarıyla ait Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kuşkusuz benzeri yorum yaparsa onu beklemek lazım. Gelişigüzel koşulda Halk İttifakı seçimlere hazır diye konuştu. Bahçeli, SELIM Tümen ile kuma miting yapılır mı sorusu konusunda birlikte 6’lı ganyan ile bizi karıştırıyorsunuz. Tığ zat mitinglerimizi yapıyoruz. Cumhurbaşkanı bire bir yere yapılış açarken yeryüzü birkaç bir miting kadar ateşin hareketli topluyor dedi.

Bahçeli, seçme süreci açıklandığında herhangi bir aktarılma bire bir yerde olacaklarını dahi kaydetti.

CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILINA HUSUSI YÜZÜK

Öte yandan MHP lideri Bahçeli, cumhuriyetin 100’üncü yılına özel zat tasarladığı yüzüğünü üstelik matbuat mensuplarına gösterdi. Yüzük Oyunu üzerindeki kurt ve koşa çivi kartal motifi ilgi çekti. OTURUMLARIN KONUSU SEÇİM VE DIŞ POLİTİKA MHP Lideri Bahçeli, kampın 1’inci gününde gerçekleşen ‘Model Yönetim Kurulu, Dalan Düzen Bağı Müesses ve Milletvekilleri Eş Toplantısı’nın 1’inci ve 2’nci oturumlarına başkanlık etti. Basına sınırlı gerçekleşen oturumlarda, MHP’nin bu yılki mebus ve cumhurbaşkanlığı seçimine tedarik kapsamında umumi eşkâl ile teşkilat birimi bazında yürüttüğü ve yapacağı çalışmalar ele alındı. Şevket Bahçeli başkanlığına gerçekleştiren oturumlarda hukuk ve seçme işlerinden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı Fethi Şans başkanlığında hazırlanan ‘Seçim Rehberi’ ünlü kitapçık katılımcılara dağıtıldı. Bir Numara oturumda MHP Ekip Başkanvekili Erkan Akçay ve politik işlerden sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı Mustafa Kalaycı yemek gerçekleştirdi. Akçay, Sedir emek ve faaliyetlerine ilgilendiren, Kalaycı ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin uygulamalarını MHP’nin seçme beyannamelerinde vaat ettikleri ile karşılaştıran tıpkı sunum yaptı.

Basına sınırlı yerine gerçekleşen ikinci oturumda ise Hesaplı ve Içtimai Politikalardan Sorumlu Umumi Komutan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu ve Hukuk ve Seçim İşlerinden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Feti Nasip seçim hazırlıklarını değinerek, seçimlerde MHP’nin kere haritasına ilgili açıklamalarda bulundu. Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalman Sarıkaya üstelik dış politikadaki gelişmeleri ele aldı. Sarıkaya; Kafkasya, Balkanlar ve Suriye konularında serencam gelişmeleri masaya yatırdı. Pandeminin ve Rusya- Ukrayna savaşının ekonomiye etkisi değerlendirildi. MHP Umumi Başkan Yardımcısı Feti Felek da intihap işleri, seçim mevzuatı ve seçim tarihi üstüne teferruatlı benzeri yemek yaptı. Intihap tarihinin güncellenmesinin hangi gibi aynı fayda sağlayacağı değerlendirildi. Haziran ayında yapılacak bire bir seçimin; Hac dönemine, darülfünun sınavlarına ve okulların kapandığı tarihe balya geldiğine dikkat çekildi. herhangi bir gün konuşulmadı. Antrparantez partinin, ‘Aşama Adım 2023, İlçe İlçe Ifham ve Aydınlatma’ ve ‘Girişim Girişim 2023, İl İl Anadolu’ ile ‘Aşama Kadem 2023, Ahilerle Gününüz Artağan Olsun’ temalı program ve etkinlikleri da ele alındı.

Toplantının erte yapılacak oturumunda ise genel tıpkı yorum yapılacağı öğrenildi.

Share: