Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente baskın ve taşma uyarısı geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, bağırsak ve doğu kesimlerinin parçalı ve saha vadi haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve maşrık akarsu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Gün Doğusu Anadolu’nun şimal ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin domestik gelmek amacıyla fasılalı boğanak ve vadi yer gök curcunalı bora yağışlı, gayrı yerlerin beş altı bulutlanmış ve engelsiz geçeceği tutum ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 toprak üzere zerrin ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce solgun uyartı verildi.

SEL VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile gittikçe Şark Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde evcil namına akva olması beklendiğinden yaşanabilecek aksi şartlara karşı (şakkadak hâkim, su baskını, yıldırım, yağış çabucak sağlam rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ait güç durumlarda kullanılıyor. Bu renkte oranlama edilen meteorolojik fenomen sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Haddinden Fazla müdebbir olunması, aktüel meteorolojik şerait ve tahminlerin izlem edilmesi gerekiyor. Zerrin, havada “potansiyel acı durumu”na işaret ediyor. Aritmetik edilen meteorolojik vaka olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: